Aktywność fizyczna pracowników – czego potrzebujemy?

Praca Dla Biegacza

Wirus z Wuhan niemal z dnia na dzień przewrócił do góry nogami relacje między pracowniami i pracodawcami. Jak wynika z badania Activy „Przyszłość wellbeingu i benefitów pracowniczych – nowe porządki” zmienił też podejście do benefitów.  Wzrosło grono pracowników, dla których najważniejszą potrzebą jest obecnie regularna aktywność fizyczna. Jaka? Najczęściej jazda na rowerze. Bieganie znalazło się na drugim miejscu.

Z raportu Activy wynika, że znaczenie aktywności fizycznej jest jeszcze istotniejszym elementem codziennego życia, niż miało to miejsce przed pandemią. Wtedy na pytanie o największe potrzeby związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem, 64 proc. badanych odpowiedziało „aktywność fizyczna”. Po doświadczeniu lockdownu mówiło tak już 67,5 proc. To o 3,5 proc. więcej.

Praca Dla Biegacza

Wspieranie działań sportowych i promocja ruchu jest w interesie pracodawcy. Można powiedzieć, że w zdrowym ciele zdrowy duch, ale też szczęśliwszy i bardziej efektywny pracownik. Od zawsze aktywności fizyczne w środowisku pracy były także doskonałym sposobem na integrację, wspólne spędzanie czasu i nawiązywanie nieformalnych więzi pomiędzy pracownikamipodkreśla cytowany w raporcie Igor Pielas, CEO Activy.

 

Wskazuje też na jeszcze inne kluczowe kwestie. Jak przypomina, według WHO na całym świecie 1 na 10 śmierci spowodowana jest brakiem aktywności fizycznej.

 

– Dlatego też niewystarczająca dawka ruchu jest nieoficjalnie określana największą pandemią cywilizacyjną, szczególnie w krajach z przeważającą liczbą osób pracujących umysłowo, w trybie siedzącym. Ten problem to tykająca bomba, która w samej tylko Polsce kosztuje nas rocznie 2,2 mld EUR czyli prawie dwa razy więcej niż wydajemy na naukę. Gdyby tylko 1 na 5 nieaktywnych osób zaczęła regularnie ćwiczyć moglibyśmy uratować jedno życie co każde 90 minut. Dodatkowo koszty związane z absencją pracowników zmalałyby o 1,2 mld złotych, a w polskiej gospodarce aktywnych byłoby o 100 tys. więcej pracowników – dodaje.

 

Benefity na miarę pandemii

 

Jednak uczestnicy badania pytani o najbardziej pożądane benefity na pierwszym miejscu wskazują zupełnie inne elementy. Z jednym wyjątkiem. Na dostęp do karty Multisport wskazało aż 47,4 proc. Ale już tylko 36 proc. badanych wymieniło wyzwania sportowe (rowerowe, biegowe, czy krokowe). 25,9 proc. chciałoby, aby firma wsparła lub zapewniła im dostęp do zajęć sportowych z trenerem. Udział w zajęciach sportowych podało 24,2 proc. Dostęp do różnego rodzaju aplikacji, w tym sportowych chciałoby otrzymać od pracodawcy 23,8 proc. Zaś 19,9 proc. wskazało na potrzebę uczestniczenia w różnego rodzaju pracowniczych sekcjach sportowych. Na 18 pozycji, te trzy ostatnie zajęły ostatnie miejsca.

 

Pierwszą trójkę najbardziej oczekiwanych benefitów tworzą: elastyczne podejście do miejsca i czasu pracy (73,7 proc.), pakiet medyczny (73,2 proc.) oraz dofinansowanie do szkoleń i kursów językowych (67,6 proc.).

– Aktywność fizyczna jest fundamentem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, wartości szczególnie istotnych w nowym, niepewnym świecie. By uprawianie sportu stało się nawykiem, potrzebna jest jednak motywacja i regularność. Rolę inicjatora i propagatora aktywnego stylu życia mogą pełnić firmy, nasze naturalne komórki społeczne. Dbałość o swoich pracowników i silną kulturę organizacyjną na pewno im się opłaci. A wtedy pandemia może choć trochę wyjdzie nam na zdrowie – komentuje cytowany w raporcie Pielas. W jego ocenie świadomość benefitów płynących z aktywności fizycznej jest wysoka.

 

Także Magdalena Pancewicz z Well.hr zwraca uwagę na zmianę w tej kwestii. – Sfery prywatna i zawodowa przenikają się jak nigdy dotąd, a pracodawcy na niespotykaną wcześniej skalę dostrzegają jak zdrowie, dobre samopoczucie i satysfakcja pracownika przekładają się na rezultaty biznesowe. Zmieniające się potrzeby pracowników i pracodawców oznaczają, że dotychczasowa paleta rozwiązań i świadczeń oferowanych zatrudnionym także musi się zmienić – mówi Pancewicz.

 

Nadal aktywni, ale nie jest łatwo

 

Jednak pandemia wpłynęła na nasze odczucia związane z uprawianiem sportu. Choć nadal 62 proc. osób ćwiczy minimum kilka razy w tygodniu, to 54 proc. aktywnych fizycznie pracowników przyznaje, że w nowych realiach ich rytm ćwiczeń pogorszył się. Jednocześnie pandemia nie zmieniła znacząco naszych motywacji wewnętrznych. W „starej” i „nowej” rzeczywistości największym motywatorem są widoczne efekty np. niższa waga, lepsze wyniki, lepsze samopoczucie po treningu.

Praca Dla Biegacza

Adrian Martinez z I love HR przyznaje, że dziś popularne powiedzenie “w zdrowym ciele, zdrowy duch” z perspektywy pracodawców nabiera innego wymiaru i tworzy nowe wyzwania. Jak zadbać o ciało i ducha pracowników, nie narażając ich  jednocześnie na niebezpieczeństwo? To egzamin, który muszą zdać wszyscy dobrzy pracodawcy. Na razie udało się to niewielu.

Dbałość o dobrostan pracownika to już nie tylko zapobieganie wypaleniu zawodowemu, poprawę produktywności czy wpływ na zminimalizowanie liczby dni na zwolnieniu zdrowotnym. Zachodzące obecnie zmiany w kulturze pracy i stylu życia wymuszają regularne wspieranie kondycji zdrowotnej pracowników firm. Nie jesteśmy przystosowani jako gatunek do trybu życia w jakim funkcjonujemy. Nasz organizm jest rozdarty pomiędzy naturą, a kulturą którą stworzyliśmy wraz z postępem technologicznym – komentuje z kolei CEO Activy.

Praca Dla Biegacza

Okazuje się, że na liście sportów najchętniej uprawnianych przez pracowników, bieganie jest na drugiej pozycji. Liderem zestawienia jest jazda na rowerze. Jednoślady stały się nie tylko elementem codziennych ćwiczeń, ale również bezpiecznym środkiem transportu, który pozwala wyeliminować zbędny kontakt z innymi ludźmi. Trzecie miejsce zajęło ćwiczenie w domu. Natomiast – jak wskazują autorzy raportu – duży spadek zaliczyły ćwiczenia na siłowni, zajęcia fitness oraz sporty zespołowe. Przyczyną jest nic innego, jak obawa przed zakażeniem koronawirusem.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij