Aktywność sportowa Polaków

Praca Dla Biegacza

Biegacze są jacyś inni. 

Zarabiasz średnią krajową i masz wyższe wykształcenie? Pewnie chętniej uprawiasz aktywność fizyczną.

Nie ma co owijać w bawełnę. Polacy nie należą do wysportowanych narodów. Dowody? Wyniki niezliczonych raportów. Choć trzeba przyznać, że jeden z najnowszych daje nam cień nadziei na poprawę sytuacji, to nadal dla wielu Polaków zmotywowanie się do wstania z kanapy jest wyjątkowo trudne.

Wstać z kanapy, ciężka sprawa

O tym, że aktywność sportowa poprawia nasze samopoczucie i dobrze wpływa na cały nasz organizm, chyba nie trzeba nikomu przypominać. Wiedzą tajemną nie jest też fakt, że spędzenie ośmiu godzin w pracy przy biurku, by po powrocie do domu znów ulokować się wygodnie przed telewizorem, to najszybsza droga do otyłości, cukrzycy, miażdżycy i  wielu innych chorób. Czy to mobilizuje nas do ruszenia się z kanapy? Okazuje się, że nie za bardzo…

Praca Dla Biegacza

Wyniki badania MultiSport Index 2019 przeprowadzonego przez Kantar, pokazują, że w ubiegłym roku 64 proc. Polek i Polaków było aktywnych fizycznie. Taki wynik po części to nasz mały sukces. Bowiem to o 2 punkty procentowe więcej niż w 2018 roku.

Autorzy badania wskazują, że te 64 proc. aktywnych Polaków, to grupa, która uprawia jakikolwiek sport przynajmniej raz w miesiącu. Mowa tu o prostych czynnościach takich, jak spacery czy jazda na rowerze do pracy. Najczęściej aktywną fizycznie grupą są osoby młode, od 15 do 24 roku życia (zadeklarowało to aż 80 proc. ankietowanych w tym wieku). W sięganiu po ruch, istotne okazało się również wykształcenie i wysokość zarobków oraz miejsce zamieszkania. Chętniej uprawiają go osoby uczące się (90 proc.) lub te z wyższym wykształceniem (78 proc.) oraz Polacy, których miesięczne dochody przekraczają 5 tysięcy złotych (83 proc.). Osoby aktywne sportowo najczęściej mieszkają w dużych miastach, pod tym względem najlepiej wypadli mieszkańcy Warszawy. Przybywa też osób, które ćwiczą regularnie – aż 19 proc. badanych przyznało się do tego, że uprawia sport 5 razy w tygodniu.

Nawet najmniejszy wzrost aktywności fizycznej powinien cieszyć, bo ruch jest sposobem na poprawę zdrowia i zachowanie dobrej jakości życia. To właśnie zdrowie mobilizuje aż 43 proc. z nas do ćwiczeń i jest obecnie najczęstszym powodem podejmowania aktywności fizycznej komentował wyniki badania Adam Radzki z Benefit Systems. 

Czy to jest jednak powód do dumy ? Niestety nie – bo nadal …

Co trzeci mieszkaniec naszego kraju w 2019 roku nie podjął żadnej aktywności fizycznej.

 Wśród nich aż 53 proc. stanowią osoby po 55 roku życia. Wyniki wyraźnie pokazują nam, że zapał do ćwiczeń maleje wraz z wiekiem. Tymczasem to właśnie aktywność fizyczna pozwala dłużej zachować witalność. Światowa Organizacja Zdrowia uznała bezruch za czwartą przyczynę śmiertelności na świecie, zaraz po chorobach układu krążenia, nowotworach oraz chorobach powodowanych przez procesy starzenia się – podkreśla i przestrzega dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Jest to jeden z najgorszych wyników wśród państw Unii Europejskiej. W 2017 roku średnia dla krajów europejskich – jak wynika z Eurobarometru – wynosiła 71 proc. aktywnych obywateli. Oznacza to, że wśród państw członkowskich UE zajmujemy szóstą lokatę od końca. Mieszka u nas więcej aktywnych obywateli, niż w Portugalii, na Malcie, we Włoszech czy Rumunii i Bułgarii, gdzie średni odsetek aktywnych fizycznie osób wynosił 51 proc. Podobny poziom aktywności fizycznej do zanotowanego w Polsce rejestruje się w Grecji i Hiszpanii, a nieco wyższy na Cyprze, w Chorwacji i na Węgrzech (średnia dla tych trzech krajów to 68 proc.). Jednak wciąż daleko nam do liderów tych statystyk. To Finlandia, Dania, Holandia i Szwecja, które notują średni wynik na poziomie 94 proc.

Raz w tygodniu to za mało

Praca Dla BiegaczaChociaż „wysportowanych” Polaków z roku na rok przybywa, to do ideału nadal nam bardzo daleko. Jak wynika z raportu resortu sportu, tylko nieco ponad 21 proc. Polaków spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące minimalnej aktywności fizycznej w wolnym czasie, czyli na swoim koncie ma co najmniej 150 minut umiarkowanego albo 75 minut intensywnego wysiłku tygodniowo. Nieco więcej – 30,6 proc. – jeśli uwzględnimy regularną aktywność związaną z jazdą na rowerze. Co ciekawe częściej mężczyźni niż kobiety spełniają normy WHO w odniesieniu do aktywności w czasie wolnym (24 proc. w stosunku do 19,7 proc.), oraz aktywności uwzględniającej jazdę na rowerze (kolejno 34,5 proc. w stosunku do 26,7 proc.).

Oczywiście każdy jest inny i potrzebuje różnej aktywności, ale dane te i tak są przerażające, także wśród dzieci. WHO wskazuje, że minimalna dawka ruchu dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat to 60 minut dziennie. Obowiązkowy wymiar zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych wynosi jedynie 4 godziny lekcyjne, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych – 3 godziny lekcyjne w tygodniu. Rodzice sami powinni więc dbać o to, żeby ich dzieci uprawiały sport.

W zakresie podejmowanej przez Polaków aktywności fizycznej „coś drgnęło” i że jest to początek zmian w dobrym kierunku. Jednocześnie należy pamiętać, że wskaźnik ten uwzględnia aktywność fizyczną podejmowaną minimum raz w miesiącu, a postulowane minimalne dawki aktywności osób dorosłych (według WHO) to 150 minut umiarkowanego lub 75 minut intensywnego wysiłku fizycznego na tydzień. Z tej perspektywy wyniki badania nie są już tak optymistycznie dla Polaków – komentował dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij