Biegacze Jarocin

Biegacze Jarocin

Jarocin to miasto w województwie wielkopolskim głównie znane z jednego z największych festiwali rockowych w Europie Wschodniej. Jest tam też spora grupa biegaczy, którzy w listopadzie 2015 roku postanowili założyć drużynę. Spodobało im się wspólne bieganie, bo jak uważają trenowanie w zespole daje wiele korzyści, a dobra atmosfera wyzwala w człowieku 110% możliwości.

Ruszyć się z kanapy

Biegacze Jarocin na początku było nieformalną grupą zapaleńców biegowych. Swoją działalność zainicjowali tworząc profil na Facebooku. Kilku znajomych postanowiło pokazać walory biegania innym i wyciągnąć ich z domów do aktywnego spędzania wolnego czasu.  Pierwsze treningi organizowali w lesie. Z początku na te spotkania przychodziły 3-4 osoby. Grupa sukcesywnie się powiększała i  w pewnym momencie na treningach pojawiało się nawet 30 amatorów biegania. Rosnące zainteresowanie spowodowało, że w roku  2017 powstało stowarzyszenie. Jego założyciele mieli wiele pomysłów dotyczących realizacji imprez sportowych, działań charytatywnych oraz prowadzenia bezpłatnych treningów dla mieszkańców miasta i gminy Jarocin.

Różnorodność grupy

– Obecnie Stowarzyszenie Biegacze Jarocin liczy 37 osób – mówi prezes Marcin Wiencek. – Mamy biało – niebieskie barwy, z biegaczem w logo. W grupie są zarówno osoby traktujące swoją pasję rekreacyjnie, jak też startujące w zawodach na różnych dystansach, od 5 kilometrów do biegów ultra.  Często się zdarza, że na naszych spotkaniach są też dzieci. Treningi prowadzimy tak, żeby się nie nudziły, a dorośli mogli zrealizować swój plan. Nasze założenie to – przez zabawę do sportu.

 

Organizacja biegów

Biegacze Jarocin od początku chcieli, żeby ich pasja miała większy wymiar społeczny. Tworzą więc wydarzenia, w których nie tylko chodzi o rywalizację i wyniki, ale także o niesienie pomocy innym i upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych. Organizowali już  bieg poświęcony ofiarom Katynia 1940, bieg sztafetowy szlakiem pomników Powstańców Wielkopolskich, otwarty trening w Światowym Dniu Zespołu Downa, bieg sztafetowy z Jarocina na Westerplatte oraz bieg kolorowej Skarpetki w Światowym Dniu Zespołu Downa. W jednej z akcji biegowych warunkiem uczestnictwa było przekazanie pluszaków, które później trafiły do jednostki OSP, rozdawane potem dzieciom, ofiarom wypadków. Brali też udział w biegu zachęcającym do rejestrowania się potencjalnych dawców szpiku. Często przekazują różnego rodzaju gadżety i koszulki na licytacje charytatywne.

Spotkania biegowe

Grupa cały czas trenuje wspólnie, zgodnie z przepisami obowiązującymi w czasach pandemii. We wtorki o godz. 19.00 odbywają się zajęcia ogólnorozwojowe dla wszystkich grup zaawansowania. W czwartki o godz. 20.00 na stadionie Miejskim w Jarocinie pracują nad techniką biegu z wykorzystaniem np. płotków. Te elementy przeplatają treningiem szybkościowym oraz wytrzymałościowo – szybkościowym. Natomiast w niedzielę o  godzinie 11.00 biegają po okolicznych lasach. Treningi są darmowe i otwarte dla wszystkich chętnych.  


– Najbardziej urokliwe miejsce do biegania w Jarocinie to Park Miejski – mówi Marcin Wiencek. – Korzystamy z niego w okresie jesienno-zimowym, kiedy to już nie ma możliwości biegania po stadionie. U nas liczy się dobra atmosfera. Swoje doświadczenia przekazujemy zarówno ludziom zaczynającym  przygodę z bieganiem, jak też tym którzy chcą uzyskać lepsze wyniki na zawodach.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij