Biegacze Pomagacze

biegacze-pomagacze

Biegacze często angażują się w akcje charytatywne i pomaganie potrzebującym. Tak też jest w przypadku pasjonatów tej aktywności z Łukowa (woj. Lubelskie). W 2012 roku Marcin Rychta wpadł na pomysł, żeby powołać do życia Fundację Cegiełkowo Pasja i Pomoc oraz działającą w jej ramach sekcję o nazwie Biegacze Pomagacze.


Organizacja ta zgodnie ze swoimi założeniami statutowymi ma na celu udzielanie pomocy finansowej i materialnej osobom znajdującym się w ciężkiej sytuacji zdrowotnej lub społecznej. W szczególności dzieciom i młodzieży, dotkniętych nieuleczalnymi i przewlekłymi chorobami, kalectwem, upośledzeniem i wadami wrodzonymi. Udziela też pomocy szpitalom, placówkom medycznym, wychowawczo-oświatowym i opiekuńczym w zakresie opieki nad dziećmi. Wspiera także osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Dba również o stymulowanie rozwoju twórczego dzieci i młodzieży, popularyzuje ideę dobroczynności oraz zwraca uwagę na potrzebę ochrony środowiska naturalnego. Zajmuje się także organizowaniem wypoczynku dzieci i młodzieży.

 

Biegacze Pomagacze często startują w zawodach jako drużyna. Można ich spotkać na imprezach lokalnych, jak też w miastach gdzie odbywają się biegi zaliczane do Korony Maratonów Polskich. Łatwo ich rozpoznać po czerwonych koszulkach i rysunku zielonej otwartej dłoni z symbolem serca w środku. Do współpracy pozyskują wielu pozytywnych ludzi, których potrafią zainteresować swoją działalnością charytatywną. Osoby te dorzucają kolejne cegiełki w ramach pomocy podopiecznym Fundacji.

 

– Biegając zdobywamy i szlifujemy formę fizyczną – mówi członek grupy Kacper Sacharczuk. – Czyni nas to jednocześnie szczęśliwszymi ludźmi. Naszą energię chcemy przekazywać dalej, tak aby frajdą z biegania zarażać innych. Biegając zmieniamy siebie, a dzięki temu mamy możliwość zmieniania świata na lepsze, na dorzucanie swojej małej cegiełki – to make a difference.

 

Biegacze Pomagacze po raz pierwszy w historii biegów w swojej miejscowości, zorganizowali zawody na dystansie 21,0975. Był to Półmaraton Jata 21 Serc rozgrywany na terenie łukowskich lasów i rezerwatu Jata. Nie zabrakło też aspektu charytatywnego, bo część wpisowego została przeznaczona dla podopiecznych Fundacji Cegiełkowo Pasja i Pomoc. Innym eventem grupy jest Łukowski Charytatywny Bieg Mikołajkowy „Mikołaje wieczorową porą”. To rekreacyjna impreza odbywająca się w parku miejskim.

 

Od wielu lat biegacze z Łukowa uczestniczą także w organizacji obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Wraz z wieloma maratończykami, proponują mieszkańcom  miasta 63-minutowy bieg symbolizujący 63 dni powstania. Włączają się też w takie akcje jak: Moc Siłaczy bez dopalaczy, adresowanej do młodzieży, Miejski Test Coopera oraz Żyj zdrowo owocowo (dotarcie do młodzieży z owocami od lokalnych dostawców).

 

Biegacze Pomagacze najczęściej trenują na terenie Rezerwatu Przyrody Jata. Tam na leśnych, dobrze zadbanych ścieżkach mają możliwość budowania formy biegowej, a także zaczerpnięcia świeżego powietrza z dala od miasta. Dbają także o swoją odporność poprzez kąpiele w lodowatej wodzie. Morsują już od 2014 roku, a na te spotkania przychodzi grupa licząca kilkadziesiąt osób.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij