Biegaj w Górach Sowich

biegaj w górach sowich

Góry Sowie to pasmo górskie w województwie dolnośląskim położone w Sudetach Środkowych. W tym bardzo malowniczym terenie z najwyższym szczytem Wielką Sową (1015 m n.p.m.), a także łańcuchami górskimi: Garbem Dzikowca i Wzgórzami Wyrębińskimi można zobaczyć wiele charakterystycznych gniazd skalnych. To piękne tereny i piękne góry. Pełne atrakcji przyrodniczych i historycznych tajemnic. Warto je zwiedzać na różne sposoby, a także uprawiać wiele form rekreacji ruchowej. Dlatego właśnie w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich powstał projekt “Biegaj w Górach Sowich”, żeby promować taką aktywność w tym regionie.

 

Organizatorzy wydarzeń odbywających się na tych terenach cieszą się, że tak wielu biegaczy i turystów wreszcie odkrywa dla siebie Dolny Śląsk i ten zakątek Sudetów. Zwłaszcza, że różnych zawodów tu nie brakuje. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich tworzy takie imprezy jak Bieg na Wielką Sowę, Sowiogórską Dychę, Półmaraton Sowiogórski, Górski Bieg Niepodległości, Półmaraton Górski “Orzeł” wraz z finałem i galą Ligi Biegów Górskich. Nie zapominają także o dzieciach, które mogą wystartować w zawodach o nazwie Mini Sowa odbywających się w przeddzień Biegu na Wielką Sowę dla dorosłych.

 

Na te imprezy przyjeżdżają zawodnicy z całej Polski. Udział biorą również ci, którzy zaliczają się do czołówki polskich biegaczy górskich, gdyż zawody te są wysoko punktowane w klasyfikacji generalnej Ligi Biegów Górskich. Oprócz Polaków są to Czesi, Niemcy, Ukraińcy, a nawet Kenijczycy. Bieg na Wielką Sowę może się poszczycić rekordem wszech czasów w polskich biegach alpejskich pod względem frekwencji, czyli ponad 900 osób na starcie w 2019 r. W Półmaratonie Sowiogórskim rokrocznie startuje ok. 500 osób, w Górskim Biegu Niepodległości ponad 500, a w Półmaratonie “Orzeł”prawie 700 zawodników.

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich wielokrotnie w ramach Biegu na Wielką Sowę organizowało też Mistrzostwa Polski Masters w biegu alpejskim oraz Mistrzostwa Polski w biegu aslpejskim pod patronatem PZLA. Mają również w swoim dorobku Mistrzostwa Europy Masters w biegu alpejskim.

 

Od wielu lat przez Ligę Biegów Górskich organizowany jest plebiscyt na najlepsze zawody odbywające się w górach. Głosują biegacze, konkurs jest tworzony przez portal biegigorskie.pl. Nagrody to statuetki tzw. Złote Kozice. Bieg Na Wielką Sowę wielokrotnie był nagradzany jako najlepszy bieg alpejski w Polsce plasując się na podium. Również w biegach anglosaskich Górski Bieg Niepodległości organizowany przez  Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich zdobywał wiele razy uznanie zawodników.  

 

Najbliższe zawody w Górach Sowich odbędą się 11 listopada. Będzie to 9. Invest – Park Górski Bieg Niepodległości w Świerkach, a 10 dni później 2 Półmaraton Górski “Orzeł” w Sokolcu. Będzie to jednocześnie finał Ligi Biegów Górskich za sezon 2020/2021.  

Pomysłodawcy profilu “Biegaj w Górach Sowich” zapraszają do biegowego zwiedzania terenów Sudetów Środkowych. Uważają oni, że Góry Sowie to idealny teren do trenowania w górach. Nadają się do tego wszystkie szlaki i każdy niezależnie od zaawansowania znajdzie tu trasę dla siebie. Szczególnie warto odwiedzić Wielką Sowę, Wzgórza Włodzickie, kompleksy Riese, Włodarz, Osówka i oczywiście cały grzbiet Gór Sowich.

 

Więcej informacji na temat zawodów  rozgrywanych w tym regionie można znaleźć na stronie www.biegajwgorachsowich.pl

 

Zdjęcia: Krzysztof Gulbinowicz

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij