Biegający Informatyk

biegający informatyk

Paweł Witkowski z Łajsk (województwo mazowieckie) pierwsze biegowe próby podjął pod koniec 2012 roku. Miał potrzebę aktywności fizycznej nieograniczonej miejscem, jak też sprzętem. Musiał też znaleźć na nią czas ze względu na pracę i obowiązki rodzinne w związku z wychowywaniem dwójki małych dzieci. Teraz biega codziennie, a czasami trenuje nawet dwa razy w ciągu dnia. Kilometraż zmienia w zależności od celu, do którego się aktualnie przygotowuje. Pod biegi średnie wychodzi około 80 km tygodniowo, a chcąc wystartować na dystansie maratonu nawet 140 km.

 – Bieganie daje mi przede wszystkim motywację do utrzymania dobrej formy fizycznej, jak też psychicznej – opowiada. – Czuję potrzebę rozwoju, poprawiania wyników, rywalizacji oraz integracji z ludźmi. To wszystko zapewnia mi bieganie, a nawet znacznie więcej.

 

Informatyk – programista

Paweł Witkowski jest programistą serwisów internetowych. Ma jednoosobową działalność związaną z programowaniem. Współpracuje między innymi z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie przez wiele lat prowadził zajęcia dydaktyczne, a także innymi ośrodkami naukowymi. Wykonuje też zlecenia dla firm prywatnych. Od 2014 roku rozwija portal trenerbiegania.pl. Nic więc dziwnego, że postanowił połączyć obie umiejętności – programowanie i bieganie. Założył więc profil na Facebooku o nazwie Biegający Informatyk. Chętnie dzieli się na nim swoimi sukcesami, porażkami, treningami, błędami, bo to jak uważa jest zawsze kształcące. Sam określa siebie amatorem-wyczynowcem, nastawionym na wyniki.

 – Bieganie na pewno pomaga mi być zdrowszym człowiekiem – przekonuje. – Jednak ilość czasu poświęconego na treningi, albo regenerację oraz po prostu zmęczenie chyba jednak działa na minus, jeśli chodzi o karierę zawodową. Taki jednak jest mój wybór i nie żałuję go. Dla mnie, to jest pasja, która wpływa na zdrowie, siłę psychiczną, budowę ciała, znajomości, podróże oraz zdobywanie różnych doświadczeń.

 

Trening czyni mistrza

Paweł uzyskuje świetne wyniki. Jego rekordy życiowe wyglądają imponująco: 1000 m – 2:49, 5 km – 17:29 ulica, 17:04 stadion, 10 km – 36:13 ulica, 35:33 stadion, półmaraton – 1:21:12, maraton – 2:48:47. Startuje też na dystansach ultra. W 2019 roku zwyciężył w 63-kilometrowym Ultramaratonie Powstańca w Wieliszewie. W Halowych Mistrzostwach Polski Masters w 2019 roku zdobył srebrny medal na 3000 m w kategorii M35, a w tym dwa brązowe w biegach na 10 000 m i 3000 m w kategorii M40 w letnich Mistrzostwach Polski Masters na stadionie otwartym. Najbardziej lubi szybkie biegi średnie na 800 m, 1000 m, 1500 m, a także 3000 m, choć ten ostatni najmniej z tego zestawu.

Łajski to miejscowość położona w gminie Wieliszew, która jest bardzo przyjazna i atrakcyjna dla biegaczy. Paweł często trenuje na oznaczonej Wieliszewskiej Trasie Crossowej, gdzie można również poruszać się na rowerach. Czasami wybiera bardzo długie odcinki wału nad Narwią, albo biega na stadionie lekkoatletycznym w Legionowie. Zimą uczęszcza na zajęcia ogólnorozwojowe na hali sportowej w Wieliszewie. Na początku sierpnia po raz siódmy wystartuje w Ultramaratonie Powstańca w gminie Wieliszew. Natomiast 26 września planuje start w maratonie berlińskim.

– Dlaczego warto biegać? – Zastanawia się Paweł Witkowski. – To sprawa indywidualna. Na pewno warto uprawiać sport, który daje nam radość i satysfakcję. Dla mnie takim jest bieganie, ale ktoś inny może polubić zupełnie inną aktywność. Warto szukać i próbować.

 

Poznaj biegaczki i biegaczy, o których piszemy na naszym portalu

 

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij