BiegAm – Bieganie w Ameryce   

biegAm

Beata Balos od 30 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Chicago. W 2005 roku postanowiła pozbyć się sporej nadwagi i dlatego zaczęła biegać. Jej pierwszym wyzwaniem biegowym było pokonanie 5 km w charytatywnym wydarzeniu, podczas którego zbierano fundusze na walkę z rakiem piersi organizowanym przez Susan G. Komen Foundation. Bieg ten organizowany jest każdego roku w maju z okazji dnia matki. Potem zapragnęła stawiać sobie nowe cele i wyzwania. Od tego czasu wystartowała w kilku półmaratonach i ośmiu maratonach, w tym w siedmiu w Chicago.

 

Beata postanowiła integrować Polaków mieszkających w okolicach Chicago i dlatego wpadła na pomysł założenia tam polskiej grupy biegowej. W 2018 roku po chicagowskiej edycji Biegu Stulecia zorganizowanego przez lokalną stację radiową WPNA FM działającą przy Polish National Alliance, na Facebooku stworzyła profil o nazwie “BiegAm”. Jego celem jest zjednoczenie polskiego środowiska biegającego. Są tam zamieszczone informacje o ważnych wydarzeniach sportowych i biegowych ze świata, a także tych lokalnych.

 

– Bieganie jest w Ameryce bardzo popularnym sportem – mówi Beata Balos. – Biegają mali i duzi, młodzi oraz starzy. Amatorów tej aktywności można spotkać wszędzie: na ulicach, chodnikach, w parkach, lasach, a gdy pogoda nie dopisuje to na bieżniach mechanicznych w licznych klubach sportowych. To odskocznia od stresu w pracy, w szkole, a także oderwanie się od siedzącego trybu życia. Biegacze zawsze pozdrawiają się uśmiechem, kiwnięciem ręki, przywitaniem “hello” czy hi”. Społeczność biegowa jest solidarna, radosna i bardzo pozytywnie nastawiona do życia.

 

Grupa “BiegAm” w tym momencie skupia 366 członków biegających. Tradycyjnie  spotykają się w każdą niedzielę rano na dłuższe wybiegania. Poza tym w zależności od miejsca zamieszkania często umawiają się w tygodniu na wieczorne i poranne truchtanie. Startują w lokalnych zawodach oraz podróżują na biegi łącząc wakacje i sport. Grupowicze organizują też wewnętrzne zawody. Są to np. 5 km dla WOŚP, 8-kilometrowy bieg lub marsz dla lokalnej organizacji charytatywnej United Colors of Pink. W 2020 roku, gdy w Chicago nie mógł się odbyć maraton, wtedy stworzyli swój własny. 15 biegaczy pokonało pełny dystans, a 22 półmaratoński. Były numery startowe oraz medale dla wszystkich uczestników. Na wspomnienie tego wydarzenia Beata Balos czuje dumę i ma łzy w oczach.

 

W Chicago jest wiele dogodnych miejsc do treningu. Są tu setki mil dróg rowerowych, parków, lasów i trasy przy nabrzeżu nad jeziorem Michigan. Niektórzy z grupowiczów  jeżdżą też w góry. Jednak zdecydowana większość to biegacze uliczni, asfaltowi.

W okolicy Chicago Polacy organizują Bieg Niepodległości, który cieszy się dużą frekwencją i popularnością. Jego trasa przebiega wzdłuż jeziora w Downtown Chicago i wtedy nabrzeże rozkwita biało-czerwonym kolorem. Na południu Chicago prężnie działa klub ,,Dziubek Fitness”, który w ciągu roku organizuje kilka zawodów biegowych na 5 km. Licznie uczestniczą w nim dorośli i dzieci. Warto tu wspomnieć, że Polonia nowojorska też ma swoje dwa bardzo aktywnie działające kluby biegowe: Polska Running Team i 3 Run PL. Polscy biegacze chętnie startują też w biegach okolicznościowych takich jak Bieg Zielony z okazji Dnia św. Patryka, Hot Chocolate run, cukierkowy Halloween, czy piwny Beer Run.

 

Beata Balos od 25 lat jest menadżerem gabinetu dentystycznego. Jej pasja to praca w organizacjach charytatywnych. Pomaga w sztabie chicagowskiej edycji finału WOŚP. Jest współzałożycielką organizacji charytatywnej “United Colors of Pink” pomagającej kobietom walczącym z rakiem piersi. Ich motto to: “ratujemy życie po jednej piersi, ponieważ koło niej jest bijące serce”.

 

– Nie jestem biegaczem o wielkich osiągnięciach – mówi Beata Balos. – Miałam wizję, żeby  biegająca Polonia wspierała się, wymieniała doświadczenia, bawiła się i budowała coś pięknego. Grupa założona była przez nas: weekendowych biegaczy, weekendowych truchtaczy, weekendowych zwycięzców!

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij