Bieganie daje nam systematyczność

Praca Dla Biegacza

Wielu z nas biegaczy niejednokrotnie słyszało od znajomych „bieganie nie jest dla mnie”. Część osób naprawdę nie może biegać, jednak dla większości wypowiadających zdanie „bieganie nie jest dla mnie” to kwestia decyzji. Okazuje się, że to bardzo popularny sport i w naszym kraju podobno mamy 5-6 milionów aktywnych biegaczy amatorów. Wielu z nas ten sport bardzo pomaga na różnych płaszczyznach życia – zdrowie, praca, życie towarzyskie. Bieganie hartuje, także pomaga w rozwoju osobistym.

Źródłem naszego biegania są różne czynniki. Dla wielu z nas dojście do etapu, w którym bieganie stało się częścią naszego życia nie było łatwe. Gdy już jednak biegamy regularnie, trudno nam wyobrazić sobie życie bez biegania.

Systematyczność jest cechą łączącą dużą część społeczności biegowej. Do czego nam się ona przydaje?

Remigiusz Mróz, popularny pisarz, przedstawia siebie jako istotę pisząco-biegająco-czytającą (źródło: www.remigiuszmroz.pl). To jest obecnie jeden z najbardziej płodnych autorów. Mimo młodego wieku napisał już ponad 30 powieści. Jak to robi? Każdego dnia musi napisać minimum 15 stron i przebiec ok 15 kilometrów. Wybieganie dziennej normy pozwala mu oczyścić umysł i pomaga w codziennej systematycznej pracy.

Systematyczne bieganie jest podstawą rozwoju innych cech charakteru biegacza.

Chcesz biegać regularnie? Odpowiedź tak wymusza na Tobie konieczność dobrego planowania. Planowanie sięga szerzej niż bieganie. Zacznijmy od tego, ze trening trzeba pogodzić z obowiązkami prywatnymi, z życiem zawodowym. Sam trening też warto mieć dobrze zaplanowany, wówczas biegowo można się rozwijać i mieć jeszcze więcej przyjemności z uprawiania tego sportu.

Bez determinacji nie będzie systematycznego biegania. Łatwo znaleźć przeszkody, które szybko wytrącają z rytmu regularnego treningu. Przykładowe wymówki, których nie trzeba daleko szukać:

  • Pogoda (zbyt ciepło, deszcz, inne wymówki)
  • Inne obowiązki (mam dużo pracy, zajmuję się dziećmi)
  • Nie mam z kim biegać (czy bieganie to sport zespołowy?)
  • Zmęczenie (czasami jest prawdziwe, można urozmaicić bieganie i odpocząć)

Systematyczność zwiększa również otwartość biegaczy. Gdy biegamy regularnie poznajemy nowych ludzi, wielu z nas zaczyna biegać w grupie, bierze udział w zawodach. Okazuje się, że łączy nas pasja, ale jesteśmy różni. Różnorodność to także nasza siła. Reprezentujemy różne środowiska, mamy różne doświadczenia. Większa otwartość to ułatwienie także w życiu zawodowym. Łatwiej nam rozmawiać z nieznajomymi, poznawać nowych ludzi. Wiele obowiązków zawodowych zaczynamy postrzegać prze pryzmat drugiego człowieka. Łatwiej wówczas o wzajemny szacunek i zrozumienie.

 

A jak u Ciebie z systematycznością? Jeśli dobrze, to zapewne posiadasz też inne cechy biegacza, które są poszukiwane na rynku pracy.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij