Bieganie stylem życia

Praca Dla Biegacza

Marta Woźny-Tomczak jest osobą, która dzieli się z otoczeniem wielką porcją pozytywnej energii. Biegaczka, psycholożka, szkoleniowiec, prezeska firmy PERSONIA z Gdyni. Przez siedem lat treningu bieganie stało się stylem życia Marty, z czego jest bardzo dumna. To nie medale za uczestnictwo w biegach dają jej główną satysfakcję, ale sposób w jaki żyje również dzięki bieganiu. Marta biega wtedy kiedy może, rano, wieczorem w środku dnia. W nocy przed naszym wywiadem były opady śniegu, więc dzień Marta rozpoczęła od biegania w pięknych śniegowych okolicznościach.

 

Początki Biegania

Wkurzyła się na siedzenie w domu po urodzeniu drugiego dziecka. Była uziemiona i powiedziała „dość, muszę się ruszyć”. Poszła na fitness, pobiegać na bieżni. Tam spotkała znajomych i powiedziała, że przebiegnie maraton. Cel wypowiedziany trafił na listę do realizacji. Marta zawodowo i prywatnie wykorzystuje własną metodę „Możesz więcej niż myślisz”, w której pracuje na 100 celach.

Praca Dla Biegacza

Na pierwszy bieg 5 km na zewnątrz ubrała wiele warstw, jakby była u Eskimosów. Pierwszą dychę zrobiła dla medalu na biegu ulicznym w Gdyni. Potem było 15km. Pierwszy półmaraton pokonała po roku biegania. Przebiegła kilka maratonów w tym Nowym Jorku, Berlinie, Maladze, Gdańsku.

Udziałowi w maratonie w Nowym Yorku towarzyszyły spore przeszkody. Marta wybierała się tam z całą rodziną. Firma, której zapłacili pieniądze za wyjazd oszukała biegaczy. Zapłacili, a nie mogli pobiec. Miesiąc przed imprezą dowiedzieli się, że nie ma dla nich pakietów z winy organizatora wyjazdu. Marta nie poddała się, zebrała się i uderzyła do organizatorów, ambasad, urzędu prezydenta USA. Kilkanaście razy usłyszała nie, zanim organizator maratonu zgodził się udostępnić im pakiety. 11 osób chciało pojechać płacąc kolejny raz, zrealizowali swoje marzenie. Słyszysz wielokrotnie nie? Nie poddawaj się, cel możesz osiągnąć dzięki wytrwałości.

 

Co bieganie daje Marcie zawodowo?

Praca Dla BiegaczaSkuteczne połączenie pracy z bieganiem. Firmę ma 13  lat, biega 7. Odkąd zaczęła biegać wszystko idzie lepiej.

  Jestem szkoleniowcem w zakresie kompetencji miękkich. Uczę sprzedaży, asertywności, komunikacji, dawania feedbacku, radzenia sobie ze stresem…  Gdy jestem zła pójdę to wybiegać”.

Marta pracuje zarówno z korporacjami jak i firmami MŚP. Prowadzi klientów do konkretnych rezultatów. Wśród klientów jest Decathlon doskonale znany w naszym środowisku.

Stworzyła firmę od zera, konkretnie taką firmę, bo to jest kwestia pasji.

  Praca stanowi bardzo ważną część naszego życia – mówi Marta – Bez sensu jest spędzać tyle czasu goniąc tylko za utrzymaniem się, albo realizując niewielki zakres naszych talentów. Zbyt wiele czasu poświęcamy pracy. Często więcej niż rodzinie. Wszystko możesz w zakresie rozwoju zawodowego, a jeśli nie wszystko to większość…”

Czy zawodowo również spotykasz biegaczy?

 Mam dużo klientów biegaczy, trening nas zrównuje ­- Marta spotyka klientów także na trasach biegowych.-  Moje światy się przeplatają. Poznaję ludzi dzięki pasjom, zarówno biegowej jak i zawodowej.

 

Kluczowe cechy biegaczy wg Marty

Praca Dla BiegaczaZdaniem Marty można nie uprawiać sportu i mieć wykształcone pozytywne cechy, jednak u sportowców te cechy są wytworzą się na pewno. Należą do nich:

  • umiejętne zarządzanie czasem, żeby utrzymać regularność treningów, godząc to z innymi obowiązkami.
  • Umiejętność odroczonej gratyfikacji, dziś jest ciężko, ale nagroda przyjdzie w przyszłości. Jeśli nie nauczyłeś się w rodzinie to tego nauczy Cię sport. Osobowość się zmienia.
  • Konsekwencja w dążeniu do celów. Trzeba być elastycznym, ale cel pozostaje.
  • Umiejętność radzenia sobie ze stresem. Był zły dzień w pracy, wyjdę na bieg, nie nosze emocji w sobie. Bieganie pomaga w konstruktywnym zarządzaniu emocjami. Możesz wybiegać emocje. Mam ciężko, biegnę szybciej niż mój normalny czas. Patrzę kiedy mi emocja mija.

Marta ma kolejne biegowe marzenie – pokonać bieg Ultra Dwóch Oceanów w RPA na górzystej trasie. Chce to zrobić przed 40-tką, cel jest na jej liście 100.

 

Cały wywiad z Martą Woźny-Tomczak możecie obejrzeć w formie wywiadu video.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij