Bydgoscy Biegacze

bydgoscy biegacze

W 2013 roku Łukasz Telejko z Bydgoszczy miał do zaliczenia na studiach pracę licencjacką w ramach nauki o mediach społecznościowych. Będąc biegaczem zauważył pewną lukę, którą chciał wypełnić. Brakowało mu w przestrzeni Internetowej miejsca, gdzie byłyby umieszczane informacje tylko i wyłącznie o biegach na terenie województwa kujawsko- pomorskiego. Założył więc stronę oraz profil na Facebooku o nazwie Bydgoscy Biegacze w ramach zaliczenia licencjatu. Okazało się, że w ciągu dwóch lat, był to najbardziej popularny serwis tego typu w województwie. Można tam było znaleźć kalendarz zawodów, informacje na temat biegów oraz bogate galerie zdjęć i filmów z tych wydarzeń.

 

Bydgoszcz zafascynowana bieganiem 

Profil na Facebooku  ma obecnie ponad 3300 fanów i łączy osoby z wielu klubów, stowarzyszeń i nieformalnych grup. Wśród nich są Run Bydgoszcz, Puszczalscy czyli biegający po Puszczy Bydgoskiej, FordonRunners,  TriSpace Team oraz wiele innych. Obecnie stroną zarządza Joanna Maciejewska i Tobiasz Olszewski. Na profilu administratorzy informują o treningach odbywających się w ich mieście. Prowadzą je Blażej Stankiewicz z Biegam Bo Lubię, Michal Brzezinski z grupą Run Bydgoszcz, zamiennie z Błażejem Brzezińskim, utytułowanym zawodnikiem reprezentującym Wojsko Polskie. Wspólne treningi odbywają się w Puszczy Bydgoskiej, a także na Fordońskich Górkach z drużyną Fordon Runners.

Najciekawsze trasy do biegania znajdują się w Puszczy Bydgoskiej. Można tam spotkać łosie, które przemieszczają się tamtędy często całymi stadami. To nie tylko piękne widokowo tereny starego lasu, ale też miejsca, gdzie górki dają nieźle w kość. Osoby, które tu  przyjeżdżają na zawody mają przeświadczenie, że na Kujawach jest płasko. Potem są mile zaskoczone mocno pofałdowanym terenem. Bajeczne krajobrazy można napotkać zwłaszcza na Górkach Fordońskich. Efektywny trening da się też przeprowadzić w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. To największy park miejski w Polsce z pagórkowatymi terenami.

 

Organizacja eventów biegowych

Profil Bydgoscy Biegacze nie tylko ma na celu informowanie o różnych wydarzeniach i zamieszczanie z nich fotorelacji, ale również sam takie inicjuje. W 2016 i 2017 roku organizowano plebiscyt na najlepsze imprezy biegowe na różnych dystansach. Wręczenie nagród dla laureatów odbyło się podczas Bydgoskiej Gali Imprez Biegowych województwa kujawsko-pomorskiego.

  – Biegacze z Bydgoszczy preferują różne formy zawodów – mówi Joanna Maciejewska. – Zawodnicy startują w imprezach ulicznych, trailowych, biegach górskich, na dystansach od 5 do nawet ponad 100 km. Kilku naszych biegaczy wystartowało także w biegach powyżej 200 km. Na zawody bardzo często wybieramy się wspólnie kilkoma autami. Z reguły są to wyjazdy na biegi górskie, maratony w innych miastach, zawody przełajowe lub długodystansowe w różnych rejonach Polski. Kochamy biegać po lesie i spotykać tam łosie. Pomagamy sobie wzajemnie, bo jesteśmy jak rodzina. Wiemy że możemy na siebie liczyć.

W Bydgoszczy wielu biegaczy jest zaangażowanych w organizacje różnych imprez sportowych. Są to bardzo często biegi charytatywne. Należą do nich np. zawody w ramach  Festiwalu Biegów Puszczy Bydgoskiej oraz biegi nocne, a także po schodach. Dystansów jest wiele i dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie.  

 

Czytaj o innych grupach biegowych

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij