Cała Oleśnica Biega

oleśnica(1)

Amatorów biegania w Oleśnicy (woj. dolnośląskie) nie brakuje. Już 27.05.2013 powstała akcja “Oleśnica Biega”, a pod taką samą nazwą blog i profil na Facebooku. Duże  zainteresowanie tą inicjatywą przerodziło się w pozytywną rywalizację biegową Oleśniczan i osób z innych miejscowości. Na aplikacji Endomondo zorganizowano projekt “Oleśnica Biega w 2014 roku 2014 km”. Kolejne edycje tej rywalizacji realizowane są co roku.

 

Stowarzyszenie

Pierwsze logo akcji  nawiązywało właśnie do tej internetowej rywalizacji. Był to rysunek biegacza, który na ramieniu ma telefon w futerale. Kiedy inicjatywa nabierała rozmachu i coraz więcej osób brało w niej udział padł pomysł, żeby zmienić nazwę na “Cała Oleśnica Biega”. Potem postanowiono sformalizować grupę i tak pod koniec 2015 roku zarejestrowano stowarzyszenie na zasadach wolontariatu. Aktualnie zrzesza ono 25 osób, natomiast aktywnych biegaczy, którzy dołączyli do projektu jest już 1448.  

 

Aktywna grupa

Ich wizytówką są neonowe koszulki pomarańczowej barwy z dużym logo na plecach. Grupa jest nie tylko widoczna, ale też bardzo aktywna. W 2016 roku podczas II Oleśnickiej Gali Wolontariatu, stowarzyszenie otrzymało nagrodę Wydarzenie roku 2016 za inicjatywę Cała Oleśnica Biega dla Nikoli, 5-letniej dziewczynki, u której zdiagnozowano ostrą odmianę białaczki limfoblastycznej. Drużyna ma też sukcesy biegowe. Są to zdobyte trofea indywidualne zarówno w biegach lokalnych jak i branżowych Mistrzostw Polski.

 

Organizacja biegów

Już od sześciu lat organizują Festiwal Biegów Rodzinnych “Cała Oleśnica Biega” dla dorosłych, jak też Biegi Krasnala dla dzieci. We wszystkich tych wydarzeniach zawsze jest cel charytatywny. Oleśniczanie współorganizują też społeczne akcje biegowe dla konkretnych osób. Mieli swój udział w inicjatywie rejestracji potencjalnych Dawców Szpiku, w trakcie której zarejestrowano rzeczywistego dawcę. W roku 2017 stowarzyszenie zorganizowało cykl wiosenny oraz jesienny Akademii Młodego Biegacza GeKoN dla ponad 70 dzieci umożliwiając im udział w zajęciach sportowych. W 2018 roku w ramach Festiwalu Biegów Rodzinnych odbyły się biegi o Memoriał Bogusława Psujka na dystansach 100 m, 200 m,  Rodzinne Duety 1200 m, 5 km oraz 10 km ulicami miasta z atestem PZLA. Udział wzięło ponad 600 dorosłych uczestników i 220 dzieci, a podczas akcji charytatywnej  zebrano pieniądze dla Fundacji Potrafię Pomóc. W 2019 roku zorganizowano Bieg Karnawałowy w Oleśnicy w ramach 27 Finału WOŚP oraz Pomarańczowy NEW YORK Półmaraton Oleśnicki, a także Bieg dla Pauliny Juszczak. W 2020 roku tworzyli: w styczniu 28 Finał WOŚP Bieg Policz się z cukrzycą na 5 km oraz 16 lutego Bieg z sercem dla Tosi i Frania chorych na SMA, na 5 km w Oleśnicy. W czasie pandemii też nie próżnowali organizując Bieg Wirtualny dla Frania. 

 

Lubią biegać razem

Wspólne treningi organizują w każdą środę o godzinie 19.00.
– Tereny wokół Oleśnicy są przepiękne do biegania – mówi członkini stowarzyszenia Agata Borowik. – Najczęściej uczęszczaną trasą są Stawy Oleśnickie. Ostatnio odkryliśmy piękno biegania po lasach, szczególnie polecamy Miodary. Nasze Stowarzyszenie jest jak jedna wielka rodzina. Różnimy się, jednak wszystkich nas łączy miłość do aktywnego trybu życia i  chęć pomocy innym.  

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij