Charytatywny Bieg w Bolszewie

bolszewo1

Bieganie i pomaganie to hasło, które od pewnego czasu zaczęło przyświecać wielu osobom. Angażują się one w organizację różnych imprez mających na celu pomoc ludziom najbardziej tego potrzebującym. Jakiś czas temu na Facebooku powstała grupa “Pomaganie Jest TAKIE Proste”. To nieformalny projekt zajmujący się organizacją biegów charytatywnych. Członkowie tej ekipy to gromada przyjaciół będących mieszkańcami Wejherowa oraz okolicznych miejscowości położonych w tzw. Małym Trójmieście Kaszubskim.

 

Na Facebooku założyli grupę liczącą obecnie, aż 7 500 członków. Tam oraz na stronie Internetowej informują o wydarzeniach, które tworzą zwracając się z prośbą o pomoc w ich organizacji. Nie są stowarzyszeniem, dlatego trudno jest im pozyskiwać jakiekolwiek środki. Biegacze bardzo chętnie uczestniczą w ich akcjach, ponieważ cel zawsze jest wyjątkowy, czyli pomoc potrzebującym, chorym ludziom. Co istotne wpisowe na biegi zawsze w całości przeznaczane jest bezpośrednio na konta zrzutki dla osób potrzebujących pomocy.

 

Do tej pory grupa zorganizowała 12 imprez biegowych. Są to lokalne eventy, więc najczęściej pieniądze wpłacają mieszkańcy Powiatu Wejherowskiego. Wyjątkiem był bieg wirtualny, gdzie wpisowe było przeznaczone na pomoc dla Laury chorej na SMA. Wzięło w nim udział ponad 200 osób z różnych regionów Polski. 

 

Ostatnim wydarzeniem zorganizowanym przez grupę “Pomaganie Jest TAKIE Proste” był bieg charytatywny, który odbył się 19 września w miejscowości Bolszewo. Pieniądze z wpisowego (25 zł od osoby dorosłej i 10 zł od dzieci) zostały przekazane na leczenie ratowniczki medycznej, Olgi Łakomskiej, która jest po przeszczepie szpiku. O Oldze pisaliśmy już w jednym z artykułów.

 

Trasa biegu i marszu NW przebiegała leśnymi ścieżkami na dystansie 5 km. Teren był miejscami pagórkowaty, a podłoże pokryte trawą. Uczestnicy najpierw musieli pokonać ok. 1700 metrów na mniejszej pętli, a następnie pobiegli prawie 2 razy dłuższą. Nie przyznawano nagród dla najszybszych zawodniczek i zawodników, jednak nie brakowało ścigania się i rywalizacji pomiędzy biegaczami.

 

Po dotarciu na metę biegacze starsi i młodsi oraz uczestnicy marszu NW otrzymywali pamiątkowe drewniane medale. Wręczali je przybyli na miejsce Przemysław Kiedrowski wójt gminy Wejherowo,  Arkadiusz Kraszkiewicz zastępca prezydenta Wejherowa, a także Jacek Thiel wicestarosta. Można też było się pożywić słodkimi wypiekami i wypić ciepłą herbatę.

 

Ku zaskoczeniu organizatorów na wydarzenie przybyło 185 biegaczy, w marszu Nordic Walking wzięło udział 40 osób, a w biegach dla dzieci uczestniczyło 40 młodych sportowców. Zebrano łącznie 7200 zł, żeby Olga mogła podjąć rehabilitację. Partnerami wydarzenia było Miasto Wejherowo, a także Starostwo Powiatowe Wejherowo, Gmina Wejherowo oraz North Event.

 

– Projekt działa od 2 lat – mówi Monika Formella, członkini grupy. – Czasami zdarza się, że nasi grupowicze pomagają nam w organizacji wydarzeń, a po pewnym czasie sami zgłaszają się o pomoc. Tak było w przypadku Ani, kiedy to w jej rodzinie wydarzyła się tragedia i wiedzieliśmy, że musimy pomóc. Jeśli chodzi o najbliższe plany, to wszystko zależy od funduszy, których wciąż poszukujemy. Obecnie organizujemy kiermasz ciast w ramach pomocy dla Olgi Łakomskiej. Najważniejsze, że wśród biegaczy znajdują się ludzie, którym nie obce jest nasze hasło: “Pomaganie Jest TAKIE Proste.”   

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij