Choroby cywilizacyjne, a bieganie

choroby cywilizacyjne

Rozpoczęcie przygody z bieganiem następuje z różnych powodów. Jednymi z nich są dolegliwości i schorzenia, które stały się negatywnym symbolem nowoczesności i specyfiki naszego współczesnego świata. Stres, niezdrowe nawyki żywieniowe, niehigieniczny tryb życia oraz brak aktywności fizycznej, to czynniki, które powodują występowanie chorób cywilizacyjnych, nazywanych bardzo dramatycznie epidemią XX wieku. Należą do nich:
– choroby układu krążenia, których przyczyną jest miażdżyca – zawał serca, udar mózgu;
– choroby metaboliczne- cukrzyca, hiperinsulinizm, otyłość;
– nowotwory.


Sposobem na to, żeby im przeciwdziałać jest systematyczne uprawianie biegania.Przy okazji tej aktywności sportowej zaczynamy interesować się tym co dzieje się z naszym ciałem. Obciążenia treningowe powodują, że wprowadzamy dodatkowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie, dodajemy rozgrzewkę przed treningiem, a po nim rozciągamy się. Dzięki temu stajemy się sprawniejsi. Poprawia się krążenie, nasze serce lepiej funkcjonuje i jesteśmy zdrowsi. Ryzyko zawału, udaru serca, czy wystąpienie miażdżycy jest wtedy dużo mniejsze. Nie grozi nam też otyłość. To ważne nie tylko w aspekcie lepszej jakości życia, ale również efektywniejszego funkcjonowania jako pracownik.


Bieganie w otoczeniu przyrody pozwala nam też dotlenić mózg. Dobrze jest trenować w lesie, w górach, biec przez pola i łąki, czy też brzegiem morza. Nie tylko ograniczymy w ten sposób wpływ zanieczyszczeń i trujących gazów na organizm, ale też poprawimy działanie naszego umysłu. Zwiększy się percepcja oraz usprawnią cechy psychomotoryczne. To też skutecznie wpłynie na podniesienie się naszej jakości i efektywności w pracy zawodowej.


Współczesny świat niesie wiele zagrożeń dla naszej psychiki. Stres, niepokój, zagrożenie przed różnymi niebezpieczeństwami – to częste odczucia, które nam towarzyszą. Długi bieg i znaczny wysiłek fizyczny, to świetny sposób na odreagowanie i ,,naładowanie akumulatorów”. Buzujące endorfiny i poczucie swobody pozwalają inaczej spojrzeć na problemy. To prawdziwe ukojenie dla nerwów. Łatwiej po takim doładowaniu energetycznym będzie nam znieść trudy w pracy.

– Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna przyczyniają się do zmniejszenia zachorowań  na choroby cywilizacyjne – twierdzi Anna Nalewajko, lekarz internista. – Ruch jest  jedną z najprostszych form profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre choroby nowotworowe (np. rak piersi, jelita grubego) oraz zachorowalność na cukrzycę, obniża ciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Ruch jest niezastąpiony, opóźnia występowanie chorób związanych z wiekiem np. otępienie starcze, choroba Alzheimera.WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ocenia ,że brak ruchu jest czwartą przyczyną umieralności na świecie.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij