Czy pomaganie jest w biegowym DNA?

Praca Dla Biegacza

Wszystko, zaczyna się od ducha fair play. Nawet rywalizując, większość z nas troszczy się o swoich konkurentów i jak trzeba służy im pomocą. Pamiętam jak na półmaratonie w Ostródzie Marcin Smółkowski, (wielu znany jako Rumia Runner) do spółki z innym uczestnikiem wzięli pod ręce biegacza, którego „odcięło” i po pokonaniu kilkuset metrów wbiegli z nim na metę. Jedna ze wspaniałych postaw, którą dostrzegł także organizator biegu. Są jednak osoby, które potrzebują w życiu większej pomocy niż holowanie do mety.

Praca Dla Biegacza

Większość z nas biegaczy wielokrotnie brała udział w biegach charytatywnych. Dla niektórych pomoc poprzez biegowe kilometry stała się sposobem na życie.

 

Zastanawiacie się dlaczego pomagamy?

Do głowy przychodzą różne sytuacje

  • Pomagamy, bo znamy osobę potrzebującą pomocy
  • Integrujemy się ze środowiskiem poprzez angażowanie się we wspólne akcje
  • Pomagając czujemy się lepsi
  • Bieganie to przełamywanie słabości, sposób na lepsze życie, więc pomoc innym jest ważnym elementem takiego podejścia
  • Sporo osób zaczęło biegać ze względów zdrowotnych. Niektórzy nawet jasno deklarują, że zaczęli biegać, żeby walczyć z chorobą. Łatwiej nam wówczas zrozumieć, że ktoś inny jest w sytuacji, która wymaga naszej pomocy

Bez względu na powód, najważniejsze jest samo pomaganie. Ono daje realne efekty, nie tylko materialne, ale także daje sygnał osobom, które wspieramy, że w ludziach jest dobro. To z pewnością daje dodatkową siłę. W ten sposób rozwijamy również postawy, budujące społeczeństwo obywatelskie, które szczególnie ważne jest w lokalnych społecznościach.

 

Postawy godne naśladowania

Przykładów działań charytatywnych wokół jest mnóstwo. Wielu organizatorów biegów uruchomiło podczas zapisów opcję „biegnę charytatywnie”, dając uczestnikom możliwość wsparcia konkretnej akcji lub fundacji. Napiszę o kilku aktywnościach, żeby pokazać, jak różne są te formy niesienia pomocy. Bez względu na ich skalę, wszystkie są bardzo ważne.

Praca Dla BiegaczaMonika Formella na Facebooku prowadzi Grupę „Pomaganie jest takie proste”. Dzięki jej zaangażowaniu odbywa się wiele akcji charytatywnych, wiele z nich na biegowo. Pomoc uzyskują nie tylko biegacze, pomoc kierowana jest po prostu do osób jej potrzebujących. 

Praca Dla Biegacza

 

Ultramaratończyk Maciej Zakrzewski wielokrotnie brał udział w biegach charytatywnych wymagających, oprócz dobrego serca, także siły i determinacji. Bieg 24 godzinny, czy 100 km to duży wyczyn nawet dla kilkuosobowych sztafet. Maciej wielokrotnie był skutecznie proszony o udział w takich wydarzeniach, a jego obecność przyciągała kolejnych uczestników, a także firmy, które płaciły za każdy przebiegnięty kilometr.

 

 

Praca Dla BiegaczaWśród biegaczy jest wielu honorowych dawców krwi. Lista dawców szpiku z pewnością zawiera tysiące nazwisk biegaczy (pewność czerpię z faktu, że sam znam pełno takich osób).

Na trasach spotkacie Drużynę Szpiku, która od lat aktywnie edukuje, szerząc wiedzę o tym, że oddawanie szpiku ratuje ludzkie życie i powinno się dążyć do powiększenia rejestru potencjalnych dawców.

Stowarzyszenie Ultra Krew zajmuje się promocją honorowego oddawania krwi. Od kilku lat organizują akcję „Każdy ma swój krwiobieg”.  To charytatywne pokonanie całego polskiego wybrzeża, biegnąc lub idąc – łącznie ok 550 km. Ultra Krew promuje honorowe krwiodawstwo przez cały rok, a koszulki z ich logo widzieliście pewnie niejednokrotnie, nawet w lustrze.

 


Praca Dla Biegacza

Spartanie Dzieciom” to grupa biegaczy, którzy poprzez udział w długodystansowych biegach ulicznych, niesie pomoc niepełnosprawnym dzieciom. Swoją grupę promują występując na biegach w czerwonych strojach uzupełnionych o peleryny, tarcze, dzidy. Oprócz niesienia pomocy dzieciom, bardzo ubarwiają naszą społeczność.

 

Półmaraton w Kraśniku powstał z inicjatywy fundacji Rainbow of Magnolia, a jego hasło to BIEGAM  – POMAGAM – ZWYCIĘŻAM. Dzięki organizacji tego wydarzenia corocznie zbierana jest spora kwota, przeznaczana na konkretne inwestycje wspierające edukację dzieci w najbiedniejszych rejonach świata.

 

Do największych biegów charytatywnych należy Poland Business Run, którego 10 edycja odbyła się 5. Września 2021. Co roku widzimy wielkie zaangażowanie drużyn firmowych (niektóre firmy wystawiają ich więcej niż jedną). Ostatnia edycja zgromadziła ponad 1300 ekip złożonych z 5 zawodników. Zdarzają się głosy, że firmy robią to dla dobrego PR. Nawet jeśli część z nich tak, to warto docenić pozytywne postawy i w miarę możliwości je naśladować.

 

Warto pamiętać, że wolontariat to także forma pomocy innym, bez której nie byłoby możliwe funkcjonowanie biegowych wydarzeń.

 

Skala niesionej pomocy jaka towarzyszy życiu biegowej społeczności jest olbrzymia. Jestem szczęśliwy, że jestem częścią takiego środowiska.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij