Edi Team Zgorzelec

edi team zgorzelec

W Zgorzelcu od wielu lat można było spotkać biegające osoby. W tym mieście istniał klub skupiający młodzież, jednak brakowało takiego dla dorosłych. Dlatego pewnego jesiennego dnia trzech kolegów: Robert, Tomek i Jacek – spotkało się, żeby omówić sprawy organizacyjne dotyczące założenia drużyny. Zorganizowali zebranie z lokalnymi biegaczami i w grudniu 2005 roku powstało Biegowe Stowarzyszenie EDI Team Zgorzelec. Na swoje barwy przyjęli kolory czarny, niebieski i pomarańczowy.

 

Nazwa klubu została wybrana spośród kilku innych propozycji w sposób demokratyczny. EDI, to skrót od imienia Edwarda Jołtucha, lokalnego biegacza, który od lat 70-tych propagował biegi uliczne w ich miejscowości. Był mentorem, organizował też  wyjazdy na zawody. Potrafił świetnie zmotywować do biegania, wspierał w razie potrzeby i stał się dla wielu wzorem do naśladowania.

 

Rok później powstała strona internetowa i profil na Facebooku. Obecnie członkowie klubu  są w wieku od 18 do 72 lat. Startują na różnych dystansach, od biegów 800-metrowych do ultramaratonów. W szeregach Team-u znajdują się finiszerzy legendarnego Spartathlonu, a także biegów górskich oraz triathloniści. W składzie drużyny jest obecnie 87 aktywnych zawodników. Mają na koncie wiele sukcesów. Najbardziej utytułowanymi biegaczami są Ela Kowalewska – zwyciężczyni dziesiątek imprez biegowych, złota medalistka Mistrzostw Polski Weteranów, tak samo jak Robert Zalewski.

 

W klubie jest 9 trenerów personalnych, nauczyciel W-F oraz fizjoterapeutki. Treningi odbywają się indywidualnie oraz w niewielkich grupach. Okazyjnie członkowie klubu organizują też wspólne spotkania biegowe, najczęściej w okresie zimowym, żeby razem zacząć przygotowania do nowego sezonu. W szeregach Team-u są kobiety oraz mężczyźni, w różnym wieku i na różnym poziomie zaawansowania. Jedni startują w zawodach, a inni biegają rekreacyjnie. Najważniejsza dla wszystkich jest integracja lokalnego środowiska biegowego, a nie tylko rywalizacja.

 

Od początku działalności EDI Team Zgorzelec organizuje wiele imprez biegowych. Są to m.in.: Cross Zgorzelecki,  Karbonalia w Bogatyni, Bieg cykliczny 4 Pory Roku, a także Sztafeta maratońska 15 lat w UE. Grupa była także współorganizatorem Europamarathonu Zgorzelec-Görlitz, Biegu przy Pochodniach, Ultramaratonu Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie, Triathlonu Karkonoskiego Czocha-Śnieżka, zawodów Biegnij z Korczakiem dla młodzieży w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii, a także odcinków ogólnopolskiego Kwietnego Biegu, sztafety ze Zgorzelca do Brukseli, oraz Ogólnopolskiej Akcji Polska Biega.

 

Biegacze ze Zgorzelca mają doskonałe tereny do trenowania. Mogą pokonywać wiele kilometrów po leśnych ścieżkach w Borach Dolnośląskich, a także po trasach wzdłuż Nysy Łużyckiej zarówno po stronie Polskiej, jak i Niemieckiej. Piękne widokowo obszary znajdują się też wokół jeziora Berzdorf. Można również biegać w parkach i trenować podbiegi na  szczyt Landeskrone o przewyższeniu 150 m na 1600-metrowym podbiegu.

 

– Bieganie w naszej grupie pozwala znaleźć towarzystwo i niezbędną wiedzę dla każdego początkującego oraz aktywnego biegacza – mówi Jacek Lenart, wiceprezes stowarzyszenia. – Jesteśmy grupą o wszechstronnym przekroju, wspierającą rozwój każdego na różnym  poziomie. Razem wyjeżdżamy na zawody. Startujemy nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech i Czechach. Lubimy biegać i cieszyć się swoim towarzystwem.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij