Fizjobiegacze Szczecin

fizjobiegacze

Biegając z innymi można nie tylko przyjemnie spędzić czas, ale również rozwijać się sportowo korzystając z rad bardziej doświadczonych osób. Tak też było w przypadku pasjonatów tej formy aktywności ze Szczecina. Ich trener – fizjoterapeuta, chciał żeby zajęcia nie tylko rozwijały biegowo i wzmacniały, ale również poprawiały  zdrowie i zapobiegały kontuzjom. Celem miało być takie prowadzenie treningów, by przede wszystkim nie szkodziły ich uczestnikom. Bieganie to przecież wspaniała pasja sprawiająca wiele radości, a nie przysparzająca kłopotów. Dlatego, kiedy założyli stowarzyszenie, to postanowili je nazwać “Fizjobiegacze” Szczecin.

Grupa działa już 7 lat. Na jej spotkania odbywające się na stadionie lekkoatletycznym oraz sali gimnastycznej  przychodzą również triathloniści oraz pływacy. Przede wszystkim są to zajęcia uzupełniające regularne treningi biegowe. Prowadzi je trenerka Ewelina Kowalik pod kątem zapewnienie sprawności zawodnikom, przygotowania ich aparatu ruchu do dużych przeciążeń, a także zapobiegania kontuzjom, poprawy techniki, ergonomii i jakości biegu. Treningi mają na celu również nauczyć biegaczy świadomości własnego ciała, by czerpali jak najwięcej ze swojego ruchu, aktywności. Jak powiedział Wojciech Oczko: “Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”.  Stowarzyszenie prowadzi też zajęcia lekkoatletyczne dla różnych grup sportowców (np. piłkarzy).

 

Systematyczni i zorganizowani

Spotykają się 5 razy w tygodniu. Trzy treningi są typowo biegowe, a dwa pozostałe to zajęcia wzmacniające i poprawiające ogólną mobilność organizmu. Układa je główny trener – Ewelina Kowalik, która jest fizjoterapeutą, trenerem medycznym oraz trenerem biegania.

Stowarzyszenie zajmuje się też organizacją imprez sportowych oraz obozów. W ramach zawodów tworzą:

  • “Półmaraton Karlino” – bieg z atestem organizowany pod koniec sierpnia.
  • “Movember Bieg z Wąsem” – odbywający się corocznie w listopadzie, którego celem jest uświadamianie społeczeństwa jakim problemem są nowotwory prostaty i inne rodzaje raka dotykające coraz więcej mężczyzn. Przy okazji dla panów przeprowadzane są bezpłatne badania USG.
  • “Biegi Świateczne” – zawody organizowane z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Odbywają się w kompleksie leśnym lasu Arkońskiego w Szczecinie. Biegi są  skierowane do rodzin.   

Członkowie grupy wykonują takie zawody jak: lekarz, psycholog, fizjoterapeuta, trener personalny, trener medyczny, przedstawiciel handlowy, pracownik administracji, informatyk, ubezpieczyciel, a także księgowy. Biegają rekreacyjnie oraz na zawodach. Wyznaczają sobie cel, a potem trenują wg przygotowanego planu. Startują zarówno w biegach krótszych np. na 5 km, jak i ultramaratonach.

 

Obozy Sportowe

“Fizjobiegacze” zorganizowali już kilka obozów sportowych, również dla osób spoza grupy. Odbywały się one w Karkonoszach oraz nad Bałtykiem. Wyjazdy integracyjne dla członków stowarzyszenia często są połączone ze startem grupy w oficjalnym biegu, który odbywa się w miejscu obozu. W kwietniu chcą wziąć udział w biegu górskim, jeśli obostrzenia w związku z COVID-19 zostaną zniesione. Mają już ustalony kalendarz z biegami na cały rok oraz wspólny wjazd integracyjny w Karkonosze.

  – Nie wyobrażamy sobie prowadzić innego trybu życia – mówi prezes stowarzyszenia Piotr Grudziecki. – Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem naszego życia. Sprawia nam to dużą przyjemność i satysfakcję. Dzięki temu jesteśmy zdrowsi nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Treningi grupowe dają nam wytchnienie od dnia codziennego. Sprawiają, że jesteśmy silniejsi, sprawniejsi i lepiej sobie radzimy na ścieżkach biegowych. Łączenie pracy z pasją nie zawsze jest proste, ale dzięki temu uczymy się organizacji czasu. Według nas sprawność fizyczna bardzo pomaga w pracy. Uważamy też, że warto być pod fachową opieką trenerską. Dzięki temu amator biegania uczy się świadomego podejścia do treningu.

 

Czytaj o innych grupach biegowych

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij