Grupa Biegowa Energy Kaczory

kaczory

Kaczory (woj. wielkopolskie), to jedna z niewielu wiosek w Polsce, gdzie  funkcjonuje pływalnia. Działa przy niej klub fitness “Energy”. Stał się on miejscem spotkań osób aktywnych, które lubią wspólnie trenować i biegać. W pewnym momencie urodził się pomysł, aby razem przygotować się do maratonu i wziąć w nim udział. Swoją pasją do aktywności i pozytywną energią biegacze zaczęli motywować innych. Grupa się rozrastała i po dwóch latach postanowiono założyć Stowarzyszenie Grupa Biegowa Energy Kaczory. Na swoje barwy wybrali kolor niebieski, gdyż są to kolory herbu ich gminy.

 

W kolejnym roku na Facebooku powstał profil grupy. Jej członkowie chcieli w ten sposób dotrzeć do lokalnego społeczeństwa z propagowaniem biegania i zdrowego stylu życia. Pojawiają się na nim przypomnienia o treningach, odżywianiu, motywujące teksty, relacje z treningów, zawodów, a także informacje o różnych  wydarzeniach, w których biorą udział członkowie stowarzyszenia.

 

Regularne spotkania biegowe odbywają się w każdą niedzielę. Najpierw uczestnicy razem wykonują rozgrzewkę, a później najczęściej dzielą się na dwie grupy – “wolniejszą” i “szybszą” w zależności od zaawansowania. Okolice Kaczor obfitują w urozmaicone tereny do biegania. Członkowie grupy  trenują głównie wokół pilskiego jeziora Płotki i po ścieżkach krajobrazowego rezerwatu “Kuźnik”. Przemierzają szlaki Nadleśnictwa Kaczory, a także mało uczęszczane wiejskie drogi. Niektórzy traktują treningi rekreacyjnie, inni natomiast na swoim liczniku mają ponad 200 wybieganych kilometrów miesięcznie. Zimą członkowie grupy spotykają się także na wspólne morsowanie.

 

Grupa często w większym składzie wyjeżdża na zawody, bo najważniejsze dla nich jest to, żeby razem biegać. Ich flagowym dystansem jest półmaraton. Startowali w Bieszczadach, Warszawie, Poznaniu, a także we Wrocławiu. Rocznie takich wyjazdów odbywają ok. dwudziestu. Ostatnio zawitali do Wdzydz na Kaszubach, biorąc udział w Festiwalu Biegów Polski Północnej. Tam wygrali konkurs w biegu przebierańców, gdzie zawodniczki z Kaczor wystąpiły w strojach policjantek, a męska część grupy w więziennych uniformach.

 

Członkowie grupy nie tylko biegają, ale tworzą też różne wydarzenia dla lokalnej społeczności. Zorganizowali cykl spotkań z Kamilą Lemańską, dietetykiem i promotorką zdrowego stylu życia, racjonalnego odżywiania i aktywności fizycznej. Zapraszają też mieszkańców gminy na ogólnodostępne treningi ogólnorozwojowe. Tworzą także pikniki rodzinne połączone z rekreacyjnym bieganiem dla każdego, a bardziej wysportowani mogą wystartować w zawodach biegowych oraz Nordic Walking. Pod hasłem “Bieganie bez kontuzji” zorganizowali szkolenie  i trening  z Bartkiem Nowickim, polskim lekkoatletą specjalizującym się w biegach średnich. Grupa uczestniczy też w projekcie “Biegam Bo Lubię Lasy”.

 

– Dla nas bieganie to pasja i sposób na zdrowy tryb życia – mówi Mariusz Kozera. – To także stawianie sobie celów, ich mozolna realizacja, kształtowanie osobowości i charakteru,  przyjaźnie, pozytywne nastawienie, radość i dzielenie się tą niesamowitą aktywnością z innymi. W naszych szeregach są miłośnicy długich i krótkich dystansów, początkujący, jak i ci, którzy mają już w nogach tysiące kilometrów. Zawsze z radością witamy na naszych treningach każdą nową osobę.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij