Hard Dog Race

hard dog race

Bieganie ma różne oblicza. Niektórzy lubią przemierzać wiele kilometrów samotnie, a inni w towarzystwie podobnych sobie pasjonatów tej aktywności. Są też tacy, którzy biegają z psami. Węgier András Púza zapragnął kiedyś wystartować ze swoim czworonogiem. ale nie w biegu jakich wiele. On chciał stworzyć zawody, w których człowiek i pies będą musieli razem pokonać tor z przeszkodami. Na pomysł wpadł podczas służby wojskowej, gdy stacjonował w Afganistanie. W końcu w 2015 roku powstał Hard Dog Race, a już rok później pod tą nazwą odbyły się pierwsze zawody.

 

W Polsce i Czechach osobą odpowiedzialną za realizację biegu Hard Dog Race jest dyrektor HDR Kornelia Radzikowska. Rywalizacja polega na pokonaniu przez człowieka i psa trasy o różnej długości w zależności od konkurencji. Najkrótszy to 6-kilometrowy “Base”, na którego trasie znajduje się 16 przeszkód. Natomiast “Wild” liczy 12 km i dwadzieścia dwie przeszkody. Zawodnicy mogą startować indywidualnie z psem, a także jako drużyna 3in1 (dwie osoby plus jeden pies) lub drużynowo: 6 osób z minimum czterema psami.

 

Organizatorzy Hard Dog Race twierdzą, że jest to najtrudniejszy bieg, gdzie startuje się z psami, ponieważ poza pokonaniem trasy i przeszkód trzeba umieć się komunikować ze swoim czworonogiem tworząc zgrany duet. Nie jest to proste, gdyż nie opiera się na sile fizycznej, a na więzi ze zwierzęciem. Trasy są zróżnicowane i zależą od miejsca przeprowadzenia zawodów. Każda lokalizacja ma swoją charakterystykę. Był już tor motocrossowy z olbrzymią ilością błota, Góra Kamieńsk z mocnym podbiegiem i leśnymi terenami, malownicza Farma Makedońskich i OSiR Wawrzkowizna wokół  lasów, jezior i polan. Przeszkody na każdych zawodach różnią się od siebie. Są m.in. pochylnie, schody, tunele do agility, poducha, po której trzeba przebiec, przeszkody wodne, gdzie należy brodzić lub się czołgać i dużo błota.

 

W Polsce w 2022 roku odbyły się już zawody HDR Base w Dąbrowie Górniczej (14.05.2022), a planowane są jeszcze 13.08.2022 w  Bydgoszczy. Biegi odbywają się w różnych lokalizacjach. W tym roku zawody pod marką HDR zostaną zorganizowane również na Węgrzech, w Niemczech i Czechach. W każdej imprezie w Polsce bierze udział około 700-800 zawodników. Za granicą startuje ponad 1000 osób.

 

– Wiemy jakie to uczucie, kiedy nogi i łapy są w jednym ruchu, serca biją razem, człowiek i pies wspólnie się tym cieszą – mówią organizatorzy polskich edycji. – Chcielibyśmy, aby jak najwięcej ludzi doznało tego uczucia. Nasze motto to: “sześć nóg, dwa serca, jedno zwycięstwo” – chyba jasne dlaczego takie właśnie jest. Warto wystartować w naszych zawodach ponieważ można przeżyć coś wyjątkowego – fantastyczną przygodę, której nigdy się nie zapomni.

 

W ramach Hard Dog Race powstała “Wataha HDR”. To wspólnota ludzi, którzy lubią aktywny tryb życia i biorą udział w rozmaitych wydarzeniach sportowych oraz wspólnych treningach. Są to zarówno Watahy związane z konkretnymi miastami, jak i te zrzeszające właścicieli psów tej samej rasy.

 

Zdjęcie ze strony Hard Dog Race Poland

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij