Jak osiągać swoje cele zawodowe?

Praca Dla Biegacza

Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo często w rozmowach z fachowcami różnych branż na pytanie dlaczego wykonujesz tę pracę? padała odpowiedź – przypadek.

Było to zapewne związane z tym, że od początku lat 90-tych przechodziliśmy wielką transformację i na rynku brakowało wielu  kompetencji przydatnych w nowoczesnej gospodarce. Obecnie również nierzadko spotkamy się z odpowiedzią, że przypadek zadecydował o tym, że tu jesteśmy, jednak czasy z pewnością się zmieniły. Żyjemy w gospodarce wysoce konkurencyjnej, jesteśmy bardziej zamożni, bezrobocie jest niskie i pracujący mają większy wybór.

 

Co robić, żeby to nie przypadek decydował o naszej drodze zawodowej?

 

Warto mieć plan

Każdy z nas ma czynności, które lubi wykonywać i takie, których nie lubi. W życiu są tematy, które są dla nas interesujące, inne nie. Mamy też swoje talenty, które warto odkrywać i rozwijać, a w rezultacie rozwijać się zawodowo.

Dziwnym trafem jest tak, że bardzo duża część społeczeństwa nie lubi swojej pracy, a często jest to związane z brakiem dopasowania do niej. O jakie dopasowanie chodzi? Np. związane z zainteresowaniami, preferencjami, talentami.

Dlatego warto mieć plan na swoje życie zawodowe. Lubisz coś robić, interesuje ciebie jakiś temat to zacznij się w nim rozwijać, zdobywaj nowe kompetencje i miej oczy szeroko otwarte – szanse się z pewnością pojawią.

 

Kluczowa jest konsekwencja

Na szansę można czekać, często nie pojawia się ona natychmiast. Czy to oznacza, że masz rezygnować z planu? Nie, warto być wytrwałym, pomimo że mogą być sytuacje, zdarzenia, które powodują u nas zniechęcenie. Warto wykonywać działania, które zwiększą nasze szanse. Do takich aktywności należą zdobywanie nowych kompetencji oraz nawiązywanie nowych znajomości w branży, która nas interesuje.

Bardzo przydatne w realizacji planu na nasze życie zawodowe są cechy biegacza takie jak determinacja, wytrwałość w dążeniu do celu, systematyczność i otwartość.

 

Bieganie jest częścią Twojego życia? Jeśli tak to super, gdyż z dużym prawdopodobieństwem posiadasz cechy, które ułatwiają Ci również rozwój i osiąganie celów zawodowych.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij