Kiedy na urlop w 2021

Praca Dla Biegacza

Kiedy na urlop, by czasu na bieganie było jak najwięcej?

Przed nami planowanie urlopu na 2021 roku. Do wykorzystania mamy ponad 20 dni urlopu wypoczynkowego. Jak rozplanować wolne, by czasu bez pracy było jak najwięcej? Podpowiadamy, jakie terminy warto wziąć pod uwagę, by optymalnie rozplanować dni wolne i móc pozwolić sobie na biegowe wyjazdy.

 

Długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. Osoby pracujące krócej niż 10 lat mają do wykorzystania 20 dni w roku, jeżeli ich staż pracy jest dłuższy niż 10 lat, jest to 26 dni. Warto też pamiętać, że pracownicy młodociani mają prawo do 26 dni wolnego już po roku pracy. Rodzice mają dodatkowe dwa dni opieki na dzieci.

Choć 2020 rok dla osób, które lubią planować swój czas z wyprzedzeniem, nie był łaskawy – pandemia pokrzyżowała plany wielu z nas – warto wiedzieć, jak zaplanować dni wolne, by jak najlepiej wykorzystać urlop w 2021 roku i zapewnić sobie jak najwięcej czasu m.in. na dłuższe wyjazdy biegowe.

 

Pierwsza okazja na dłuższy wypoczynek wypadnie już w pierwszych dniach stycznia. Święto Trzech Króli wypada w środę, 6 stycznia. Jeżeli weźmiemy 4 dni urlopu, może odpoczywać łącznie 10 dni. Zaś kiedy postanowimy skorzystać tylko z dwóch dni wolnego (np. 7 i 8 stycznia), czeka nas 5 dni laby.

 

Na kolejne wolne trzeba zaczekać do kwietnia. W tym roku wtedy wypada Wielkanoc. Świąteczny weekend wypada od 3 do 5 kwietnia. Nieco lepiej sytuacja wygląda w maju. Choć 1 maja wypada w sobotę, a 3 maja w poniedziałek, to musimy pamiętać, że za święto przypadające w sobotę pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny. Tym samym będzie można przedłużyć sobie wolne np. o wtorek, 4 maja. Jeśli zdecydujemy się wykorzystać dodatkowe 3 dni urlopu, wtedy wypoczywać będziemy mogli aż 9 dni. Tyle czasu w zupełności wystarczy, by wybrać się na biegi w dalsze zakątki.

Także miesiąc później czeka nas kolejna możliwość stworzenia sobie długiego weekendu. Boże Ciało w tym roku wypada 3 czerwca. Jeśli weźmiemy urlop w piątek, możemy cieszyć się czterodniowym długim weekendem. Wolne od poniedziałku da nam cały tydzień odpoczynku.

 

W lipcu nie będzie żadnej okazji do dłuższego wypoczynku. Tak samo w sierpniu. W tym roku 15 sierpnia, kiedy obchodzimy Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypada w niedzielę. Pracodawca nie ma więc obowiązku „oddawać” nam dodatkowy dzień wolny.

Na kolejną szansę na długi weekend przyjdzie nam poczekać dopiero do listopada. W 2021 r. 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych wypada w poniedziałek, więc będziemy mieli długi weekend. Za to 11 listopada wypada w czwartek. Wypisanie jednego dnia urlopu w piątek (12 listopada) da nam możliwość zorganizowania sobie czterodniowego weekendu.

Grudzień pod względem dni wolnych wyjątkowo nas nie rozpieszcza. Boże Narodzenie wypada w sobotę i niedzielę, więc nie będzie długiego weekendu. Za to przypadnie nam do wykorzystania dodatkowy dzień wolny.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij