Klub Biegacza Lupus Oleśnica

lupus oleśnica

Kiedy w Oleśnicy zaczęło pojawiać się coraz więcej biegaczy, zarówno rekreacyjnych, jak i tych startujących w zawodach, w głowie Krzysztofa Szczepaniaka zrodziła się myśl, żeby  stworzyć dla nich amatorski klub. W realizacji tego pomysłu pomogli Dorota Jednoróg, Renata Sobczak, Jan Mandat, Grzegorz Pochopień, Janusz Kluczny, Jan Poniecki i Piotr Nieckarz. Spotkanie założycielskie odbyło się 16 grudnia 2006 roku i tak powstało Stowarzyszenie Klub Biegacza Lupus Oleśnica, które obecnie liczy 34 członków. 

 

Lupus znaczy wilk

Nazwa drużyny również była pomysłem Krzysztofa Szczepaniaka. Chciał, żeby kojarzyła się z bieganiem. “Lupus” po łacinie oznacza wilka. Zwierzę to pokonuje biegiem bardzo długie dystanse w poszukiwaniu pożywienia. Żyje i przemieszcza się w watahach, czyli działa jak drużyna. Do tego doskonale się prezentuje. Barwami klubu zostały kolory biały i czerwony, a symbolem oczywiście biegnący wilk.

Od tego roku klubowicze spotykają się na wspólnych treningach w każdy piątek o godzinie 18:00. Raz w miesiącu organizują też wybieganie po trasie o nazwie Pętla Kata, na które zapraszają znajomych. Jest to bieg crossowy w terenie leśnym. Dodatkowo, zazwyczaj w niedzielę, spotykają się na wspólną przebieżkę w lesie na Miodarach. Niejednokrotnie trenują także w środku tygodnia w mniejszych grupach. Kilka razy w roku wybierają się na wycieczki klubowe, gdzie jest czas na zabawę i integrację. Zimą klubowe morsy kąpią się w zalewie w Stradomi Wierzchniej.

Stowarzyszenie zrzesza w swoich szeregach zarówno biegaczy trenujących jak zawodowcy, jaki i tych którzy są aktywni dla zdrowia i przyjemności. Wśród członków klubu znajdują się też osoby, które nie mogą biegać ze względu na stan zdrowia, za to udzielają się na innych płaszczyznach np. podczas organizowania zawodów.

 

Bieganie i pomaganie

Raz w roku, w drugą niedzielę maja stowarzyszenie tworzy Bieg Lupusa na dystansie 10 km o Puchar Wójta Gminy Dobroszyce w Bartkowie. We wrześniu natomiast organizuje  pielgrzymkę biegową z Oleśnicy na Jasną Górę. W tym roku planują stworzyć bieg crossowy po lesie pod nazwą Wilcza Piątka. Na swoim koncie mają także organizację imprez charytatywnych, takich jak: Wirtualny Bieg Dla Wojtusia z SMA, Morsujemy dla Tosi i Frania. Członkowie klubu często stawiają sobie bardzo ambitne cele w połączeniu z akcjami pomocowymi. Właśnie tak było, gdy jeden z nich wraz z kolegami z innych drużyn  postanowił pobiec w sztafecie na Śnieżkę, pokonując trasę ok. 250 km. Przy okazji biegacze  pomagali w zbiórce pieniędzy dla autystycznego Bartka.

  – Warto do nas dołaczyć, ponieważ, pomimo różnic wiekowych, tworzymy zgrany zespół i jesteśmy cały czas aktywni – mówi Rafał Czerwiński. – Panuje u nas rodzinna atmosfera, dlatego często spotykamy się nie tylko na treningach. Organizujemy wycieczki klubowe, na których także morsujemy. Czasami jest dość ekstremalnie. Pewnego razu zimą, nasza zwariowana grupa po treningu biegowym w rejonie Przesieki, chciała się wykąpać w słynnym wodospadzie Podgórnej. Dzień wcześniej była ulewa, wskutek czego zbiornik zmienił się w rwący potok. Nikogo to jednak nie powstrzymało i przy sporej dawce adrenaliny zaliczyliśmy zimną  kąpiel.

Członkowie Klubu Biegacza Lupus Oleśnica często trenują w lasach między Białym Błotem, a Malerzowem. Jest to bardzo urokliwa okolica o zróżnicowanym terenie. Można tam wykonać długie wybieganie, a także szybki cross. To właśnie tam odbędzie się Wilcza Piątka, na którą już teraz bardzo serdecznie zapraszają biegaczy z całego kraju.

 

Czytaj o innych grupach biegowych

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij