Klub Biegowy Małogoszcz

małogoszcz

Małogoszcz to nieduża miejscowość w województwie świętokrzyskim licząca ok. 4000 mieszkańców. Okoliczne malownicze tereny sprzyjają turystyce oraz aktywności sportowej. Miłośników biegania tam nie brakuje, dlatego w 2018 roku zrodził się pomysł na stworzenie  drużyny. Celem miało być zrzeszenie i integracja lokalnych biegaczy i sympatyków tej aktywności sportowej.

 

Widząc zainteresowanie bieganiem, działacze miejscowego klubu MKS Wierna Małogoszcz postanowili poszerzyć swoją działalność o nowe sekcje. Jedną z nich była właśnie lekkoatletyczna z naciskiem na biegi przełajowe. Chętnych nie brakowało. Aktualnie do drużyny należy ok. 20 osób dorosłych  oraz spora gromadka dzieci i młodzieży. Wszyscy członkowie klubu to głównie mieszkańcy gminy Małogoszcz, jednak wśród sympatyków nie brakuje osób z innych miejscowości, jak też spoza Polski.

 

Sekcja biegowa klubu MKS Wierna działa bardzo prężnie. Grupa organizuje cykliczne treningi, na które może przyjść każdy chętny. Członkowie drużyny nie zapominają też o  wzmacnianiu mięśni. W okresie zimowym spotykają się na sali gimnastycznej mieszczącej się w szkole podstawowej, żeby tam poćwiczyć. Wszyscy dorośli członkowie grupy pracują w różnych branżach, dlatego żeby wspólnie trenować ustalają odpowiednie dla każdego dni i godziny spotkań.

 

– Staramy się wzajemnie motywować oraz wspierać – mówi członek drużyny Kamil Sobieraj. – Bardziej doświadczeni biegacze zawsze chętnie udzielają porad początkującym. Od wiosny do jesieni spotykamy się już na świeżym powietrzu. Trenujemy na różnych dystansach, tak żeby każdy mógł z nami pobiegać. Tempo zawsze dopasowujemy do najwolniejszego biegacza. Dla tych bardziej wprawionych organizujemy również wycieczki biegowe na dystansach od 20 do 50 km. Biegamy po Górach Świętokrzyskich, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jak i po naszych rodzimych terenach. 

 

Członkowie sekcji biegowej często wybierają się na zawody w kilkuosobowych grupach reprezentując swój klub. Startują w biegach krótszych np. na dystansach 5-kilometrowych, jak też w ultra powyżej 100 km. W drużynie są również miłośnicy Nordic Walking. Członkowie klubu chętnie biorą też udział w różnych biegach charytatywnych. Opłacając start w takich zawodach cieszą się, że chociaż w małym stopniu pomagają potrzebującej osobie. Startowali w “5 dla Bartka”, “Biegu dla Ani”, “Pallotyńskiej 10”, “Biegu dla Joli” i wielu innych.

 

Członkowie drużyny określają się pasjonatami i amatorami biegania. Lubią też rywalizować osiągając przy tym sukcesy w lokalnych zawodach. W 2019 roku zdobyli łącznie ok. 250 medali, oraz 40 razy stawali na podium w klasyfikacji open, jak i w poszczególnych kategoriach wiekowych. 

 

Grupa nie tylko spotyka się, żeby wspólnie pobiegać. Członkom klubu zależy również na promocji walorów przyrodniczych okolic Małogoszcza. Niestety zauważają, że wiele osób nie szanuje natury zaśmiecając ścieżki i tereny leśne. Dlatego zorganizowali imprezę, na której pokazywali piękno swej okolicy. Był to typowy plogging, czyli bieganie połączone ze zbieraniem porzuconych śmieci. Na to spotkanie przybyło ponad 50 osób, zarówno amatorów joggingu, jak i czołowych świętokrzyskich biegaczy. 

 

Każdy z klubowiczów ma swoje własne cele na ten rok. Wiele z tych planów pokrzyżowała pandemia COVID-19, jednak mimo tego dalej trenują. Jako klub chcą  wspólnie wziąć udział w Festiwalu Biegów w Krynicy, który odbędzie się we wrześniu. Wyjazd będzie miał wymiar  imprezy integracyjnej, niż gonienia za “życiówkami”.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij