Kwidzyn Biega

kwidzyn biega

Kilku biegowych zapaleńców z Kwidzyna w 2012 roku postanowiło założyć drużynę. Inicjatywa wyszła od Roberta Kopińskiego i Sławomira Borynia. Na pierwsze spotkania przychodziło niewiele osób, jednak w pewnym momencie zaczęło się to zmieniać, głównie za sprawą organizowanego w ich mieście Biegu Papiernika. Pasjonatów tej formy aktywności  przybywało, grupa się rozrosła i po roku założono Stowarzyszenie Miłośników Biegania Kwidzyn Biega. 

 

Nie tylko bieganie

Obecnie grupa liczy 65 osób i skupia w swoich szeregach pasjonatów różnych dyscyplin. Członkowie stowarzyszenia startują w zawodach biegowych na dystansach od 5 km do maratonu, również w górskich ultra, a także w imprezach duathlonowych (bieganie i jazda na rowerze) oraz triathlonowych.

 

– Przez ten okres doczekaliśmy się kilku debiutantów na królewskim dystansie, czyli w  maratonie – mówi prezes stowarzyszenia Krzysztof Zamyślewski. – Miło było obserwować biegowy rozwój tych osób, gdyż dołączając do nas pokonywały tylko “dyszki”. Kwidzyn biega, ale także “kręci”. Mamy swoich reprezentantów również na zawodach MTB. Mogę śmiało stwierdzić, że każdy znajdzie u nas swoje miejsce i poczuje, że trafił do wielkiej, nie tylko biegowej rodziny. 

 

Członkowie grupy to nie tylko mieszkańcy Kwidzyna. W swoich szeregach mają także “kwidzyniaków” ze Szkocji, Irlandii i Cypru. Niektórzy biegacze bardzo ambitnie realizują swoje biegowe cele, walczą o miejsca na podium i nowe rekordy życiowe. Są też tacy, którzy bawią się bieganiem, a uczestnicząc w wielu imprezach startują przebierając się w kolorowe stroje.

 

Biegowa niebieska rodzina

Na ich profilu facebookowym publikowane są relacje z biegów, osiągnięcia zawodników, a także informacje o okolicznych imprezach biegowych. Nie brakuje też motywacji do aktywności oraz prezentacji członków stowarzyszenia, którzy opisują swoje największe dokonania. Grupa publikuje również na Instagramie.

 

Na początku działalności  napis “Kwidzyn Biega” był w kolorach zielono-fioletowym. Obecnie są to barwy biało-niebieskie nawiązujące do herbu ich miasta. Potocznie członkowie stowarzyszenia mówią o sobie “niebiescy”, gdyż jest to przeważający kolor na koszulkach startowych. Logo grupy widać także na bluzach, kurtkach, legginsach oraz czapkach noszonych przez członków drużyny, o co dba prezes stowarzyszenia.

 

Imprezy tworzone z pasją

Stowarzyszenie przez kilka lat organizowało “Biegową Pionę”, czyli przełajowy bieg na dystansie 10 km, który obecnie funkcjonuje jako “Kwidzyńska ZaDyszka”. Z inicjatywy grupy powstały dwa oznaczone leśne szlaki “Biegnij z Naturą” na 4 i 7 km. Od trzech lat wspomagają też kwidzyński sztab WOŚP i prowadzą bieg “Policz się z cukrzycą.” Od 2019 roku organizują w Kwidzyniu “Bal Mistrzów Sportu”, na którym wręczane są nagrody dla najlepszych zawodników z ich miasta uprawiających  różne dyscypliny. To okazja do wspólnej zabawy, rozmów i jeszcze większej integracji sportowego środowiska.

Za swoją działalność zostali uhonorowani w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego zajmując drugie miejsce w kategorii na najpopularniejszą drużynę w powiecie. Mają też sukcesy indywidualne. Warto tu wspomnieć o Marcie i Ireneuszu Kozakiewiczach, małżeństwie, które zostało powołane do kadry narodowej i w lipcu wystartuje w duathlonowych Mistrzostwach Europy w Rumunii.

 

– Najbardziej zależy nam na tym, aby każdy czuł się u nas dobrze i swobodnie – mówi członkini stowarzyszenia Marta Zmorzyńska. – Nie wywieramy na nikim presji, nie wszyscy muszą startować w biegach. Liczy się wspólna pasja i miłość do biegania.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij