Łochowska Grupa Biegowa

Łochowska grupa biegowa

Teresa Węgrzyn z Łochowa (województwo mazowieckie) od pewnego czasu szukała towarzystwa do wspólnego biegania. Postanowiła zorganizować spotkanie, dała ogłoszenie na Facebooku i dość szybko odezwało się kilka osób. Była zdziwiona, że zimą, tuż przed świętami udało się zebrać chętnych do takiej inicjatywy. Ustalono dni spotkań, godziny i tak się zaczęło. Powstało stowarzyszenie o nazwie Łochowska Grupa Biegowa. Ekipa liczy  kilkanaście osób, jednak na treningi przychodzi nawet czterdzieścioro pasjonatów wspólnej aktywności.

Teresa Węgrzyn często startowała w zawodach i była zachwycona życzliwością  panującą wśród biegaczy. Chcąc im się za to odwdzięczyć marzyła, żeby w jej miejscowości organizować biegi. Dzięki zebraniu wokół siebie odpowiednich ludzi i założeniu stowarzyszenia wreszcie mogła to zrealizować. Już kilka tygodni po powstaniu grupy stworzono bieg charytatywny na 300 osób. Po dwóch miesiącach odbył się Bieg Flagi z taką samą frekwencją. W sumie grupa zorganizowała już 6 zawodów, z czego 2 w tym roku. Kolejne zaplanowano na grudzień. Będzie to II Mazowiecki Bieg Świąteczny.

Na profilu Facebookowym prezentowane są wydarzenia z życia członków grupy, informacje o wspólnych biegach oraz imprezach, które są przez nich organizowane. Można również poczytać o bezpłatnych i ogólnie dostępnych treningach, które odbywają się regularnie w każdą środę i prowadzone są przez doświadczonego trenera. Grupa spotyka się też dodatkowo 2 razy w tygodniu, żeby wspólnie pobiegać w spokojnym tempie dostosowanym do każdego uczestnika.

Większość członków grupy startuje w zawodach, a wtedy najczęściej jadą na nie większą ekipą kilkoma samochodami. Odróżniają się na tle innych zawodników, dzięki swoim żółto-zielonym koszulkom. Niektórzy biorą udział w biegach regularnie, nawet co tydzień, a inni tylko sporadycznie. Członkowie Łochowskiej Grupy Biegowej osiągają wiele sukcesów podczas zawodów. Przykładem jest Patrycja Malenka, która w ostatnim czasie często wygrywa biegi wyprzedzając konkurentki o kilka minut. Tak było  podczas I Biegu Leśnego w Węgrowie, Nadbużańskiego Biegu Łosia, czy też VIII Bieg ku czci bł. ks. Edwarda Grzymały w Sadownem. Świetnymi wynikami mogą pochwalić się też męscy przedstawiciele grupy: Jakub Rudo i Łukasz Snopkiewicz, którzy w wymienionych wyżej zawpdach stawali na podium na trzecim miejscu w kat open.

Członkowie grupy nie tylko spotykają się na wspólnych treningach. Organizują także imprezy integracyjne oraz wyprawy rowerowe, gdzie przeżywają wiele przygód. Podczas jednej z nich wybrali się do Białegostoku na przeprawę przez Kładkę Waniewo – Śliwno w Narwiańskim Parku Narodowym. Trafili tam gdy infrastruktura była niesprawna, a woda niska i przejazd, który normalnie trwa kilka minut, zajął im prawie dwie godziny. Ściąganie pomostów wymagało pomysłowości i sprawności fizycznej, a chwilami pojawiało się zwątpienie czy dadzą radę. Jednak w grupie siła, więc wspólnymi siłami udało im się wszystko co zaplanowali. Innym razem wybrali się rowerami na Mazury. Jednego dnia pokonali, aż 170 km.

– Wspólne bieganie, to po prostu większa motywacja, by wyjść na trening – mówi Teresa Węgrzyn, prezes stowarzyszenia i założycielka grupy. – Burza, mróz i upał nie są straszne, gdy czeka na ciebie taka świetna ekipa. Poza bieganiem jeździmy na rowerach i morsujemy. Zawsze dzieje się coś ciekawego.

Łochów otoczony jest lasami, więc terenów do aktywności nie brakuje, zwłaszcza na obszarze Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. W tym bardzo klimatycznym miejscu odbywa się Nadbużański Bieg Łosia. Trasa jest urozmaicona, otoczona lasami i jak podkreślają członkowie Łochowskiej Grupy Biegowej, można tam naprawdę spotkać Łosia. Już teraz serdecznie zapraszają wszystkich chętnych na kolejną edycję tych zawodów i przekonują, że warto biegać w Łochowie.

 

Czytaj o innych grupach biegowych

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij