Łomiankowska Grupa Biegowa

łomiankowska grupa biegowa

Już w 2008 roku biegacze z Łomianek wyrażali chęć założenia formalnej grupy. Udało się to dopiero po 6 latach, a inicjatorem był Grzegorz Targoński. Wtedy to zorganizowano zawody pod wielce intrygującą nazwą. Był to bieg „O puchar lodów z owocami i bitą śmietaną”. Zawody odbyły się 7 czerwca 2014 roku. Wzięło w nich udział 29 osób dorosłych i 15 dzieci.

 

Pomysłodawcą tego wydarzenia był Artur Szlupowicz. Wraz z Grzegorzem wytyczyli pierwszą trasę, która do dziś jest miejscem odbywającego się co roku Sztafetowego Biegu w Łomiankach. To dało podwaliny do budowania Łomiankowskiej Grupy Biegowej, a następnie powstania stowarzyszenia, które skupia teraz w swoich szeregach ok. 200 osób.

 

Od tej pory zaczęto również spotykać się na cyklicznych treningach grupowych. Wyznaczano  osobę prowadzącą, która przeprowadzała ćwiczenia. Stowarzyszenie organizowało także  akcje szkoleniowe z profesjonalnymi trenerami, które cieszyły się sporym powodzeniem wśród biegaczy. Przeprowadzano również zajęcia dla dzieci. Były to treningi i zabawy biegowe, a także ćwiczenia z trenerem triathlonu.

 

Członkowie Łomiankowskiej Grupy Biegowej bardzo chcieli zorganizować zawody, które byłyby ich wizytówką. Dlatego zrodził się pomysł na biegi sztafetowe. Taka forma doskonale integruje zespół i wzbudza pozytywne emocje. Termin imprezy ustalono na drugi tydzień października i tak pozostało do dziś. 10.10.2020 r.  odbędzie się już 6 edycja. Organizatorzy głęboko wierzą, że mimo sytuacji pandemicznej zawody będą przeprowadzone.

 

Łomiankowska Grupa Biegowa nie zapomina o różnych akcjach społecznych.  
– „Pomaganie przez Bieganie” to też jest nasz cel – mówi Grzegorz Targoński. – Grupa zawsze miała duże poczucie wrażliwości. Oprócz startów w zawodach charytatywnych,  między innymi w Laskach dla osób niewidomych, podczas naszego Biegu Sztafetowego w Łomiankach można przekazywać pieniądze dla osób chorych na mukowiscydozę. Prowadzimy również zbiórkę plastykowych nakrętek. Przekazujemy je później biegaczce bez lewego przedramienia, która przez 5 lat była naszą zawodniczką. Ponadto kilkukrotnie już organizowaliśmy akcje wspierające różne osoby z naszego grona biegowego, poszkodowane przez los. Zbieraliśmy też przedmioty codziennego uzytku, oddając je potrzebującym.

 

Grupa często wspólnie wyjeżdża na zawody organizowane w innych miejscowościach. Czlonkowie stowarzyszenia są stałymi bywalcami podczas Półmaratonu Warszawskiego. Nie tylko rywalizują indywidualnie, ale także startują jako drużyna. Kilkukrotnie uczestniczyli w sztafetach charytatywnych PKO na Warszawskim AWF oraz w Ekidenie.

 

Członkowie Łomiankowskiej Grupy Biegowej mają doskonałe tereny do biegania. Mogą trenować zarówno po twardej nawierzchni, jak też trailowej. Z Łomianek jest bardzo blisko do Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie można pokonywać kilometry po malowniczych leśnych ścieżkach. Potrafią one zaskoczyć górzystym terenem, co doskonale nadaje się do  przeprowadzenia treningu o większym natężeniu wysiłkowym. Ponadto bliskość tras wzdłuż Wisły powoduje, że grupa często zbiera się, żeby własnie tam pobiegać. Ten „Cross Nadwiślański” umożliwia komfortowy trening np. w upalne dni. Dodatkowo odnajdą się tu również triathloniści, gdyż w pobliżu są dwa jeziora – Dziekanowskie i Kiełpińskie.

 

– Mimo trudnej sytuacji jeśli chodzi o planowanie imprez biegowych nie poddajemy się – mówi Grzegorz Targoński. – Dalej trenujemy, jesteśmy aktywni sportowo i cieszymy się bieganiem.   

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij