Nowa Ruda Biega

nowa ruda biega

Bieganie kojarzy się z samotnym pokonywaniem wielu kilometrów. Jednak w jakiś sposób potrafi też integrować. Wiele osób chce swoją pasję dzielić z innymi. Tak też było w przypadku dwóch biegaczy z Nowej Rudy (województwo dolnośląskie). Podczas wspólnego treningu wpadli na pomysł, żeby stworzyć grupę biegową. We wrześniu 2016 roku założyli profil na Facebooku Nowa Ruda Biega. Celem tej inicjatywy od początku była promocja zdrowego stylu życia oraz miasta i jego okolic.

 

Grupa nie jest oficjalnym stowarzyszeniem. Zrzesza w swoich szeregach pasjonatów aktywności ruchowej, którzy często spotykają się, żeby razem pobiegać.  Nie potrzebują przewodnika, ani lidera. Niektórzy do biegania podchodzą rekreacyjnie ciesząc się po prostu  swoim towarzystwem i rekreacją. Wspólne rozmowy, radość z biegania to dla nich priorytet. Inni natomiast sumiennie przygotowują się do zawodów. Startują w białych koszulkach z herbem miasta, bo to dla nich bardzo ważne reprezentować swoją miejscowość. Cztery lata  temu pierwszy raz jako grupa Nowa Ruda Biega wzięli udział w biegu Garmin Ultra Race w Radkowie. Od tej pory można ich spotkać na trasach wielu krajowych zawodów. Wspólne wyjazdy na imprezy sportowe bardzo integrują grupę. Ich hasłem przewodnik jest: nikt nam nie każe, nikt nas nie goni – biegamy bo lubimy.

 

Na swoim profilu na Facebooku informują o zawodach, akcjach charytatywnych, sukcesach oraz planowanych wspólnych treningach. Kiedy się na nie wybierają, to najczęściej biegną po leśnych, górzystych ścieżkach. Mają świetne tereny do trenowania, czyli Góry Sowie. Tam też odbywa się wiele zawodów biegowych takich jak: Bieg na Wielką Sowę, a także Górski Bieg Niepodległości w Świerkach. Bardzo blisko mają także do Gór Stołowych, gdzie też czasami się wybierają. Tereny są piękne i turystycznie bardzo ciekawe.

 

Od czterech lat organizują charytatywny Bieg z Prezentem. Jest to akcja, podczas której zbierane są upominki dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie z Domu Pomocy Społecznej w Ścinawce Dolnej. Odbywa się zawsze w pierwszy weekend grudnia. Impreza jest bardzo radosna i wzruszająca, a zamiast opłaty startowej każdy z zawodników przynosi jakiś prezent dla dzieci. Uczestnikami wydarzenia są nie tylko biegacze, ale również rowerzyści. Podczas pierwszej edycji wzięło w nim udział zaledwie parę osób, a na ostatnią przybyło już ok. 70. Członkowie grupy Nowa Ruda Biega uważają, że tak duża frekwencja to jeden z ich największych biegowych i organizacyjnych sukcesów. W tym roku mimo pandemii COVID-19, bieg również się odbędzie. Jego trasa ma wynosić 9 km i prowadzić drogami asfaltowymi oraz po leśnych, a także polnych ścieżkach. Każdy może w nim uczestniczyć, bo tempo jest  spokojne, konwersacyjne, czyli dogodne dla wszystkich. Uczestnicy wydarzenia startują w mikołajowych czapkach. 

 

Członkowie grupy, to po prostu zgrana paczka przyjaciół, którzy nie tylko biegają. Często zdarza się im jeździć również na rowerach. Wybierają trasy górskie, trudne technicznie, a przede wszystkim piękne widokowo. Cieszą się swoją pasją i zapraszają innych do przyjazdu w te tereny. Jeśli gdzieś na szlaku w Górach Sowich zobaczycie rozgadanych i uśmiechniętych biegaczy, to być może będą to właśnie członkowie ekipy Nowa Ruda Biega.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij