Olsztyńska grupa biegowa “Są Wolniejsi”

Projekt bez tytułu(1)

W 2017 roku grupa biegowych przyjaciół z Olsztyna i okolic postanowiła wystartować w biegu z okazji 25-lecia firmy podatkowej BRBK. Chodziło im o dobrą zabawę, wspólną  rekreację i możliwość spotkania się w gronie znajomych. Bieg odbył się w malowniczo położonym Centrum Sportowo-Rekreacyjnym przy jeziorze Ukiel. Okazało się, że poszło im świetnie, bo zajęli 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Żartowali wtedy, że nie są tacy najgorsi i trochę z przekory założyli stowarzyszenie pod nazwą “Są Wolniejsi”.

 

Zakręcona drużyna

– Nazwa została wymyślona spontanicznie, a jej swoista prześmiewczość odnosi się do nas,  nie do innych – mówi Mariusz Witkowski, wiceprezes stowarzyszenia. – Istnieje takie powiedzenie, że pozytywnie “zakręceni” ludzie wcześniej czy później zawsze się do siebie w jakiś sposób zbliżą. Tak właśnie powstała nasza amatorska drużyna biegowa. Wcześniej znaliśmy się tylko z widzenia, ponieważ startowaliśmy w różnego rodzaju zawodach biegowych. Jak się okazało, kwestią czasu było nawiązanie bliższych znajomości, a nawet przyjaźni, nie bez znaczenia okazała się również magiczna siła Facebooka. Początkowo mała grupka biegaczy coraz bardziej się powiększała i w pewnym momencie postanowiliśmy  stworzyć naszą “zakręconą” drużynę.

Obecnie stowarzyszenie ”Są Wolniejsi” liczy ponad 46 osób. Sympatyków, którzy biegają w ich charakterystycznych koszulkach jest jednak więcej. Członkowie grupy są nie tylko z  Olsztyna, ale również Morąga, Dobrego Miasta, Ostródy, Gietrzwałdu, a nawet Gdyni.

 

Działalność charytatywna

Od samego początku grupa stawia na pomoc innym. Członkinią honorową drużyny jest Monika Dąbrowska, pomysłodawczyni ogólnopolskiej akcji „Bieg na  sześć łap”, czyli biegania z psami ze schronisk dla zwierząt. Stowarzyszenie wspiera olsztyńską placówkę dla bezdomniaków przekazując corocznie różne  kwoty pieniężne na jej potrzeby. Uzbierano już  ponad 3000 zł na pomoc “braciom mniejszym”. Członkowie grupy często też biorą udział  w wydarzeniach, podczas których  biegają z psami ze schronisk w Olsztynie i Tomarynach. Po takich akcjach wiele czworonogów zostało na stałe adoptowanych. To wielki sukces drużyny.

“Są Wolniejsi” wspierają także dom dziecka w Kisielicach, a także Szpital Dziecięcy w Olszynie przekazując zabawki i gry planszowe dla dzieci z chorobami serca. Organizują też akcje pomocowe dla podopiecznych Schroniska dla bezdomnych w Olsztynie. Często też startują w charytatywnych zawodach takich jak: Bieg o złotą monetę, Kilometry pomocy Michelin, czy Bieg dla Doroty. Ta ostatnia impreza ma na celu zbiórkę pieniędzy dla pozostającej w śpiączce Doroty Kułakowskiej.

Zbiórki pieniędzy dla osób potrzebujących członkowie drużyny organizują też przy okazji startów w różnych biegach.

 

Integracja

Członkowie grupy nie tylko spotykają się podczas zawodów, ale również cyklicznie organizują wspólne niedzielne wycieczki biegowe. Trasy tych wybiegań prowadzą po malowniczych terenach Warmii, wśród lasów, obok jezior i rzek. Dystanse są różne, ale jak zapewniają każdy może przyjść na takie spotkanie. Tempo jest konwersacyjne, często robi się przerwy na zwiedzanie ciekawych miejsc oraz na spożycie np. pysznego ciasta, które często przygotowuje szefowa stowarzyszenia Elżbieta Ciećko. Ma być po prostu przyjemnie, wesoło i aktywnie. Wycieczki biegowe najczęściej odbywają się na dystansach od 25 do 35 km, ale jak na tak ”zakręconą drużynę” zdarzyło się też prawdziwe ultra, czyli 60 km biegania. I wszyscy dali radę.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij