parkrun – biegowa społeczność

Praca Dla Biegacza

Od kilku lat jestem aktywnym członkiem społeczności parkrun. Parkrun to cotygodniowe darmowe biegi na dystansie 5km z pomiarem czasu. Jest to także super społeczność ludzi o wspólnej pasji. W każdą sobotę o godzinie 9.00 startujemy w wielu miejscach Polski i Świata. Całą organizacją zajmują się biegacze, którzy stają się czasem wolontariuszami. Na naszych spotkaniach jest miejsce dla wszystkich, zarówno dla tych którzy pokonują 5 km zdecydowanie poniżej 20 minut jak i dla tych, których możliwości to intensywny spacer, który zajmuje ok 1h. Na mecie brawa dostają wszyscy, nie ważne, czy mali czy duzi, czy mają 6 lat, czy 70+.

Biegać każdy może

Praca Dla BiegaczaTe spotkania pokazują nam, że biegać każdy może. Każdy też może znaleźć swoje miejsce w naszej społeczności. Na bazie parkrunowych spotkań tworzą się przyjaźnie, biegacze łączą się w grupy, w których wspólnie biegają. Jedni znajdą takich, z którymi mogą poszaleć na stromych leśnych wzniesieniach, wybrać się na 30 km rekreacyjnej biegowej wycieczki. Inne osoby zobaczą, że nie tylko im sprawia wysiłek pokonanie 5 km. Pojawiają się pomysły na motywacje, wspieramy się nawzajem, gdy ktoś chce odpuszczać.

Cotygodniowe spotkania to także miejsce wymiany doświadczeń. Można zaobserwować wiele dyskusji o tym co komu służy najlepiej. To tutaj także w realu gratulujemy sobie wzajemnie małych i większych sukcesów, udanych startów, złamanych barier. Tutaj wiele osób ma świadomość, że te małe kroczki i przezwyciężanie własnych słabości są najważniejsze.

Do Polski przez Gdynię

W Polsce społeczność pojawiła się jako pierwsza w Gdyni, gdzie do dziś biegi odbywają się na Bulwarze Nadmorskim. Obecnie mamy 79 lokalizacji w małych miejscowościach i wielkich miastach, parkrun znajdziecie w takich miejscowościach jak Dzierzgoń, Chełm, Warszawa, Grudziądz, Kraków, Kraśnik, Augustów, Poznań, Cieszyn, Świnoujście, Rumia, Jelenia Góra, Wrocław, Olsztyn.  Zdarzy się, że w biegu bierze udział kilka osób, traficie też na biegi, w których startuje kilkuset uczestników.

Istnieje turystyka parkrunowa, wiele osób ma po kilkadziesiąt lokalizacji na swoim koncie. Jadąc na wakacje, do rodziny sprawdzamy, czy jest tam lokalizacja parkrun i radośnie startujemy.

Bywa bardzo ciekawie

Praca Dla BiegaczaParkrun to także pewien folklor lokalny. Pandemia i przerwa związana z lockdownem nieco zakłóciła stałe zwyczaje.

Ja na co dzień startuję w Rumi. Wspólnie obchodzimy urodziny, 50-te, 100-ne biegi. Często na mecie mamy termosy z herbatą (czasem wersja tylko dla dorosłych), ciasto. Rekordem były jajka w majonezie w okresie wielkanocnym.

Pisać można o parkrun godzinami, ciekawych historii jest mnóstwo. Osoby aktywne, biegające, maszerujące, chcące ruszać się regularnie zapraszamy. Jeśli jeszcze nie brałaś / brałeś udziału w parkrun, zapraszamy! Na tym można tylko skorzystać.

Link – Lokalizacje parkrun w Polsce

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij