Podróżniczy Festiwal Biegowy

bieg po pizzę

Każde zawody mają swoją specyfikę. Biegacze uczestniczą w nich dla klimatu, lokalizacji, prestiżu wydarzenia, a także wielu rozmaitych atrakcji. Mogą to być niespotykane medale otrzymywane na mecie, jak też pamiątkowa koszulka lub charakterystyczny gadżet związany z danym miejscem. A gdyby tak po zakończeniu biegu każdy jego uczestnik otrzymywał… pizzę? Jest taki festiwal biegowy, który to gwarantuje.  

 

Dorota i Mateusz Józef są założycielami projektu oraz bloga podróżniczego pn. Przygodnik Podróżniczy. Oprócz podróży ich drugą pasją jest bieganie. Nigdy wcześniej nie słyszeli o wydarzeniu, które łączyłoby obie te dziedziny, więc postanowili stworzyć Podróżniczy Festiwal Biegowy. Celem ma być popularyzacja aktywnego stylu życia poprzez sport oraz podróżowanie, a także promowanie blogów i projektów podróżniczych.

 

– Założyliśmy, aby każda edycja Podróżniczego Festiwalu Biegowego nawiązywała do konkretnego kraju lub regionu – mówią. – Motywem przewodnim pierwszej edycji były Włochy. Wydarzenie składało się z dwóch części: sportowej oraz podróżniczej, podczas której odbyły się pokazy i prezentacje, dotyczące Włoch, opowiadanie z perspektywy innych podróżników. W związku z pozytywnym odbiorem uczestników pierwszej edycji wydarzenia planujemy przygotowywać kolejne edycje Festiwalu.

 

Część sportowa zorganizowana w ramach projektu została nazwana “Bieg po pizzę”. Zawody odbyły się 11 czerwca 2022 roku w Katowicach, a forma została bardzo pozytywnie odebrana przez uczestników i kibiców. Zawodnicy mieli okazję wziąć udział w biegach na dystansie pięciu i dziesięciu kilometrów oraz marszu Nordic Walking (5 km). Wydarzenie odbyło się na terenie Katowickiego Parku Leśnego w Katowicach, a trasa prowadziła w znacznej większości po asfaltowych ścieżkach. W zawodach uczestniczyło łącznie 120 osób. Ściśle nawiązując do tematu przewodniego pierwszej edycji Podróżniczego Festiwalu Biegowego na mecie na wszystkich uczestników czekał kawałek pizzy.

 

W ramach wydarzenia odbyło się również spotkanie podróżnicze “Pod Słońcem Italii”. Można było obejrzeć wystawę fotograficzną pt. Carnevale di Venezia oraz uczestniczyć w  prezentacji i relacji z wyprawy rowerowej m.in. do Rzymu. Była też degustacja win włoskich.

W ramach kolejnych edycji wydarzenia organizowany bieg będzie się odnosił do innego kraju, a w związku z tym zostaną przygotowane związane z nim atrakcje. Następny Podróżniczy Festiwal Biegowy jest planowany na początek 2023 roku. Pomysłodawcy eventu chcą go tworzyć nadal w Katowicach, pragnąc, aby projekt mocno kojarzył się z tym miastem.

 

Dorota i Mateusz biegają od około czterech lat, pokonując różne dystanse. Od dwóch uczestniczą w długodystansowych biegach górskich, co stało się ich głównym priorytetem.
Dorota ma za sobą m.in. bieg na dystansie 25 km podczas sztafety górskiej w Kudowie Zdroju, a Mateusz m.in. bieg o nazwie Dziki Groń na dystansie 64 km, organizowany w ramach Biegów w Szczawnicy.

 

– Z wielką chęcią bierzemy także udział w ciekawych zawodach, organizowanych na Górnym Śląsku i okolicach – opowiadają. – Jednym z nich jest trudny i nieszablonowy Półmaraton Suhara na Pustyni Błędowskiej.

 

Uważają, że warto realizować swoje pasje. Bieganie i podróżowanie daje im mnóstwo przyjemnych doznań i wrażeń. Ich połączenie  może być bardzo ciekawe i atrakcyjne, a także stać się receptą na szczęśliwe spędzanie wolnego czasu.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij