Poland Business Run

poland biznes run

Z inicjatywy firmy UBS, Radisson Blue Hotel Kraków oraz Fundacji Jaśka Meli “Poza Horyzonty” w 2012 roku odbyła się pierwsza edycja biegu Poland Business Run w Krakowie. Tamtejsze firmy zdecydowały się pomóc w dofinansowaniu protezy dla osoby po amputacji. Połączono jedno z drugim i tak wystartowały zawody łączące biznes w słusznym celu. Pomysł chwycił, powstała Fundacja Poland Business Run i do tej pory zorganizowano już  8 edycji biegu.

 

Cel

Bieg Poland Business Run organizowany jest na rzecz osób z niepełnosprawnością ruchową, szczególnie po amputacjach. Dochód z zawodów zostaje przeznaczony na zakup protez lub innego zaopatrzenia ortopedycznego, rehabilitację oraz konsultacje psychologiczne dla beneficjentów biegu, jak i podopiecznych fundacji. Przykładowo w 2019 roku udało się zebrać łącznie 2 313 938 zł, z czego część pokryła koszt organizacji eventów, a reszta przeznaczona została na pomoc aż 94 osobom. Dofinansowano 41 protez lub ich komponentów, 63 rehabilitacje i 14 szt. wózków aktywnych oraz innego sprzętu medycznego. Inicjatywa ma również na celu promocję aktywnego stylu życia i integrację społeczności lokalnej z biznesem.

 

Zawody

Zawody skierowane są głównie do firm, ale mogą zgłaszać się też inne 5-osobowe drużyny. Bieg ma charakter sztafety, każdy zawodnik musi pokonać ok. 3,8 km. Z roku na rok w biegach uczestniczy coraz więcej osób. W 2019 r. było ich dokładnie 27 383. Zawody odbyły się w 10 miastach: Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie oraz edycja górska w Szczyrku.

 

Rywalizacja

Najlepsze drużyny w każdej z lokalizacji otrzymują symboliczne nagrody. Dodatkowo prowadzona jest też rywalizacja w ramach akcji „Pomagam Bardziej”. Zadaniem zespołu zarejestrowanego w Poland Business Run jest zbiórka środków i zachęcanie swoich znajomych z pracy, rodziny i przyjaciół do wpłacania darowizn na rzecz osób po amputacjach. Na początku lipca, sierpnia oraz września wyróżnia się 10 drużyn, które zebrały największą liczbę środków. Otrzymują oni Żółtą Koszulkę Lidera, jak jest to w zwyczaju w wyścigach kolarskich. Dzięki rywalizacji drużyn kolejne osoby po amputacjach będą mogły “stanąć na nogi”. W tym roku Żółte Koszulki Lidera jako nagrody w akcji zaprojektowała łódzka firma Pan Tu Nie Stał.


Tegoroczna edycja

W czasie pandemii COVD-19 ze względów bezpieczeństwa organizatorzy nie mogą gromadzić tysięcy zawodników na starcie biegu, dlatego każdy biegacz samodzielnie wytycza wymagany odcinek (4 km) w wybranej przez siebie lokalizacji. Zapisy są już zakończone i wiadomo już jest, że w tegorocznej edycji Poland Business Run pobiegnie aż 19 200 biegaczy. Można startować samodzielnie lub ze swoją drużyną nie tylko w polskich miastach, ale również w dowolnym miejscu na świecie. Już wiadomo, że w zawodach wezmą udział firmy z innych Państw UE, a także z Indii, USA czy Malezji.

 

– Poland Business Run pozwala na integrację pracowników wewnątrz drużyn, np. poprzez wspólne treningi czy zbieranie środków na akcję „Pomagam Bardziej” – mówi Angelika Hałoń pełniąca w fundacji funkcję Communications Manager. – Sam dzień biegu wiele firm wykorzystuje jako spotkanie integracyjne zespołu, część osób biega, a reszta np. kibicuje. Dodatkowo nasza sztafeta jest często zachętą do rozpoczęcia swojej przygody z bieganiem i treningami. Ogromny wpływ ma także charytatywny cel i możliwość wsparcia potrzebujących. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkie chętne firmy do startu w kolejnych edycjach.

 

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij