Projekt 52+1

projekt 52+1

Mariusz Bartkowski z Mszanowa (województwo warmińsko-mazurskie) biega od ok. 15 lat. Głównie startuje w zawodach trailowych i ultra, nie specjalnie przywiązując uwagę do bicia nowych ,,życiówek”. Na dystansie 5 km w ogóle nie ma rekordu, gdyż nigdy jeszcze w takim biegu nie wystartował. Na 10 km oficjalnie pobiegł tylko raz uzyskując wynik 39:23. Lepiej poszedł mu jeden z treningów, gdzie nabiegał 38:30. Jego najlepszy rezultat w Półmaratonie to 1:22:49, a w maratonie 3:07:41.

Za swoje największe sukcesy uważa 3 miejsce w Ultra Hańcza na dystansie 63 km, 1 miejsce w parze oraz 2 indywidualnie w Ultramaratonie Warmińskim “Warneland” (50+ km), 20 miejsce w Iron Run (9 biegów i ok. 142 km) na Festiwalu Biegów Górskich w Krynicy Zdrój, 7 miejsce w Ultra Kotlinie (80 km), dwukrotnie 2 miejsce w Rykowisku (35 km), a także 2 miejsce w Maratonie Puszczy Bydgoskiej (44 km).

 

Ile jezior można obiec?

Od pewnego czasu znajomy Mariusza namawiał go do podjęcia ciekawego wyzwania polegającego na obiegnięciu Śniardw. Jednak dla niego jedno jezioro, nawet tak duże to było za mało i postanowił, że nie chce poprzestać na tym jednym. Zdecydował więc stworzyć projekt, który zakładałby zaliczenie więcej wodnych akwenów. Mariusz po prostu chciał poznawać nowe miejsca i za każdym razem odkrywać coś innego. Wymyślił zatem, że w ciągu 12 miesięcy obiegnie 52 jeziora, czyli tyle ile jest tygodni w roku, plus jedno dodatkowe wybrane przez jego znajomych. Tak mu się to spodobało, że zaliczył więcej, bo ponad 80. Wtedy też uznał, że wyzwanie będzie kontynuować w następnym roku. Projekt zakłada obieganie tylko polskich akwenów. Z jednym będzie miał niezły problem logistyczny, gdyż jezioro Gaładus jest na granicy polsko-litewskiej. Jeszcze nie wie jak je zaliczyć, ale na pewno coś wymyśli.

Realizacja wyzwań jest wg Mariusza bardzo trudna. Zawodowo jest administratorem Oracle, więc potrafi sobie poradzić ze skomplikowanymi zadaniami. Na dzień 23.08.2021 Mariusz obiegł już 144 jeziora. Największe z nich to Śniardwy (83 km), a najmniejszy jest Mummel w Olsztynie (290 m). Do tej pory obiegał akweny w województwach zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, podlaskim oraz małopolskim.

 

 – Początkowo specjalnie wybierałem jeziora, które chciałem obiec, teraz robię to spontanicznie – opowiada Mariusz Bartkowski. – Gdy wyjeżdżam gdzieś na urlop lub na jakąś wycieczkę ze znajomymi, to sprawdzam czy w okolicy jest jakieś i wtedy wyznaczam trasę, a potem wgrywam ją do zegarka. Jeśli jadę sam to muszę znaleźć miejsce noclegowe, pomyśleć o posiłkach. Szukam też na Google parkingu na auto. Jeśli trasa jest powyżej 25 km, to muszę zaplanować odżywianie i spakowanie plecaka. Najpiękniejsze widokowo wg mnie było Jezioro Czorsztyńskie. Dwa zamki i Tatry w tle. Miło też wspominam Wigry, gdzie nie dość, że jest ładnie, to jeszcze można obcować z dziką naturą.

Dużym zaskoczeniem dla Mariusza były wydmy na jeziorze Łebsko. Zawsze chciał je zobaczyć, jednak po przebiegnięciu 14-kilometrów po piachu, jak sam stwierdził, był już bardzo sponiewierany. Przeważnie biegnie samotnie. Czasem jednak przyłączą się jacyś chętni. Mamry pomagał mu obiegać znany ultras Rafał Kot, Śniardwy zaliczył w towarzystwie rowerzysty Radka Pedynkowskiego, który też obiegł z nim kilka jezior. Ostatnio wiele mniejszych akwenów pokonuje z nim narzeczona Agnieszka Koprowska.

 

 – Początkowo projekt miał się zakończyć po obiegnięciu ostatniego jeziora, ale ze względu na to, że takie bieganie pozwala poznać nowe miejsca i brak jest nudy, to postanowiłem go kontynuować – mówi. – Poza tym czuję, że wiele osób inspiruje się tym wyzwaniem i tworzy własne, a to daje “kopa” do działania i wzajemnie się “nakręcamy”. Podobno w Polsce jest ponad 7000 jezior, więc obiegnięcie wszystkich będzie trudnym zadaniem, jednak mam nadzieję na długie życie. A biegam po to, żeby bezkarnie jeść ciastka. 

 

Poznaj biegaczki i biegaczy, o których piszemy na naszym portalu

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij