Stadiony Przyjazne Biegaczom

stadiony przyjazne biegaczom

Fundacja Zdrowy Ruch angażuje się w wiele akcji, które mają na celu zachęcanie do aktywności ruchowej. Jedną z nich jest 1 MILA, wydarzenie biegowe dla amatorów. Na początku tego roku rozpoczęto prace nad kolejnym projektem. Jest to kampania społeczna Stadiony Przyjazne Biegaczom. Ma ona na celu promocję biegania na lekkoatletycznych obiektach. Projekt realizowany jest przy wsparciu środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 

W jego ramach powstała strona internetowa www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl, na której znajduje się mapa Polski ze stadionami lekkoatletycznymi wraz z ich specyfikacją. Każdy obiekt posiada tzw. kartę stadionu na której można znaleźć jego zdjęcie oraz informację o dostępności: godzinach otwarcia, cenniku, nawierzchni, ilości torów, dostępem do toalet, szatni, oświetlenia, parkingu, czy też sprzętu sportowego. Poza tym na stronie publikowane są artykuły edukacyjne i plany treningowe.

 

Ada Smokowska, Paulina Kalinowska oraz Magda Sołtys, to członkinie fundacji, które bardzo angażują się w propagowanie aktywności na stadionach lekkoatletycznych i dążą do popularyzacji oraz świadomego korzystania z obiektów tworzonych dla biegaczy. Twórcy projektu chcą prowadzić szeroko pojętą edukację związaną z kulturą zachowania na stadionie. Pomysł jest odpowiedzią na kilka problemów:  

– błędnego przeświadczenia, że stadiony są tylko dla zawodowych biegaczy,
– bieganie na stadionie nie jest zbyt powszechne, a można zrealizować na nim wiele jednostek treningowych niezależnie od biegowego celu,
– brak informacji o dostępności obiektów – na stronach zazwyczaj brak jest spójnej informacji w jakich godzinach można korzystać z obiektu, czy wejście jest darmowe, czy płatne, czy jest oświetlenie, toalety, dostęp do sprzętu sportowego itp.

 

W wielu miejscowościach występuje problem z dostępem do korzystania z obiektów lekkoatletycznych. Stadionów jest coraz więcej, często jednak biegacze nie wiedzą, że też mogą z nich korzystać i to nieodpłatnie, nie wiedzą gdzie ich szukać, jakie jednostki można na nich wykonywać i czy nie przeszkodzą zawodowcom. Aby dodać stadion wystarczy wejść na stronę www.stadionyprzyjaznebiegaczom.pl, znaleźć odpowiednią zakładkę „Dodaj stadion” i wpisać jak najwięcej przydatnych dla biegaczy informacji dotyczących obiektu oraz jego specyfikacji. Po weryfikacji stadion znajdzie się na ogólnodostępnej mapie.

 

– Stadion lekkoatletyczny jest świetnym miejscem do regularnego ruchu – przekonują twórcy projektu. – Jest to bezpieczny obszar do treningu, często ogrodzony, pozbawiony zagrożeń zewnętrznych, które hamują społeczeństwo (np. ciemność, atak zwierząt). Stworzenie pełnej informacji o dostępności obiektów daje też możliwość już biegającym osobom (np. w lesie lub parkach) na urozmaicenie treningu, spróbowania nowych jednostek treningowych i podniesienie swojego poziomu kondycji. Są to obiekty tworzone dla biegaczy, do uprawiania sportu, dlatego powinny spełniać z nawiązką swoją funkcję, czyli być użytkowane.

 

Priorytetowym działaniem Fundacji Zdrowy Ruch jest zaszczepienie miłości do lekkiej atletyki u najmłodszych. W tym celu powstał ogólnopolski projekt ,,Wybiegaj w Przyszłość”, wspierający finansowo i merytorycznie utalentowanych biegaczy. Organizowany jest również  cykl imprez 1 MILA, podczas których na starcie staje tysiące dzieci. Prowadzone są też działania aktywizujące pracowników różnych firm, a także programy wspierające młodych lekkoatletów. Tworzona jest również ogólnopolska platforma wirtualnej rywalizacji, czyli ,,Liga Biegowa”.

 

Twórcy projektu Stadiony Przyjazne Biegaczom, zachęcają do zgłaszania obiektów ze swoich miejscowości, przesyłania uwag, a także propagowania akcji. 

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij