Stalowowolski Klub Biegacza

Stalowowolski

Stowarzyszenie sportowe pod nazwą Stalowowolski Klub Biegacza powstało 14-go maja 2012 r. Pomysł zrodził się po zawodach „Bieg Siarkowca” w Tarnobrzegu. Grupa biegaczy postanowiła zjednoczyć siły i pod wspólną nazwą realizować swoje marzenia i hobby. Na barwy klubowe wybrano  kolory żółty oraz niebieski. I tak to się zaczęło.

 

Grunt to zdrowie

Od początku działalności klubowicze wykazywali się aktywnością w zakresie upowszechniania sportu i promocji zdrowego stylu życia. Już w 2013 r. w ramach projektu „Wybiegaj Zdrowie” zorganizowali otwarte spotkania biegowe dla wszystkich chętnych. Bezpłatne treningi pod okiem doświadczonych instruktorów prowadzone są nadal w ramach ogólnopolskiej akcji „Biegam Bo Lubię” i odbywają się na stadionie lekkoatletycznym 2 razy w tygodniu.

 

Aktywny czas

Obecnie do stowarzyszenia należy 105 osób w różnym wieku. Klubowiczami są osoby pełnoletnie, jednak na treningach często można spotkać dzieci i młodzież, które towarzyszą swoim rodzicom. Niektórzy członkowie drużyny biegają rekreacyjnie, dla zdrowia i lepszego samopoczucia, a inni po to żeby przygotować się do zawodów.
– W naszej drużynie są medaliści Mistrzostw Świata, Europy i Polski zarówno w lekkiej atletyce jak i triathlonie – mówi Anna Starońska, członkini stowarzyszenia. – Bierzemy udział w biegach ulicznych, przełajowych, na orientację, górskich, w ultramaratonach, duathlonach, triathlonach oraz zawodach MTB. Oprócz biegania uprawiamy także pływanie, jazdę na rowerze, siłownię i różne ćwiczenia.

 

Organizacja zawodów

Każdego roku w lipcu Stalowowolski Klub Biegacza organizuje bieg „Stalowa Dycha”. Wydarzenie to wpisane jest w cykl ogólnopolskiego „Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w Krynicy”. Na starcie co roku stają utytułowani zawodnicy z kraju i zagranicy. Oprócz biegu głównego w programie imprezy są również „Biegi Nadziei Olimpijskich” dla dzieci. Od sześciu lat w trakcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy klub organizuje wydarzenie  „Policz się z cukrzycą”, w ramach którego odbywa się bieg główny na dystansie 3 km, „Bieg z Pieskiem” oraz marsz Nordic Walking. Stowarzyszenie było też partnerem bądź współorganizatorem takich wydarzeń jak Leśny Charytatywny Festiwal Biegowy, „Lasowiackie Dyrdy” oraz zawodów duathlonowych.

 

Sukcesy i treningi

W 2019 roku w Lublinie w Biegu Charytatywnym PKO Banku Polskiego (te zawody są rozgrywane jednocześnie w 12 miastach Polski) Stalowowolski Klub Biegacza wygrał klasyfikację jako najlepsza drużyna w kraju. W mieście Lublin był pierwszy w kategorii drużyn kobiecych (3 miejsce w Polsce), męskich, oraz mieszanych. Dzięki tym sukcesom już 12 września 2020 r. bieg ten zawita do Stalowej Woli.

– W naszej okolicy mamy świetne miejsca do biegania – mówi Anna Starońska. – Są to ścieżki Puszczy Sandomierskiej i Lasów Janowskich. Spotkać nas można także na nadsańskich błoniach. Tereny pozwalają również przygotować się do biegów na orientację. Treningi szybkościowe realizujemy na ogólnodostępnym stadionie lekkoatletycznym.

 

Czas pandemii

Członkowie stowarzyszenia cały czas trenują i mają swoje metody na starty w biegach w czasie obostrzeń. 3-go maja znaleźli sposób, żeby wystartować w Biegu Konstytucji. W tym dniu zawodnicy mieli przebiec 5 km lub wielokrotność tego dystansu w klubowej koszulce i pochwalić się zdjęciami z tego wyzwania. Ogłoszono też konkurs na najciekawszy rysunek wykonany za pomocą śladu GPX podczas aktywności oraz zdjęcie z treningu lub zawodów.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij