Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych “Biegnij Oławo”

oława(1)

W 2018 roku w Oławie powstało Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych “Biegnij Oławo”. Jej celem była organizacja biegów i innych imprez rekreacyjno-sportowych na terenie miasta.  Członków przybywało, inicjatywa cieszyła się dużym powodzeniem, więc już w kolejnym roku stworzono program rekreacyjny “Maraton dla Każdego”. Duży wkład w jego powstanie miał burmistrz Oławy Tomaszem Frischman.

 

Projekt ten okazał się strzałem w dziesiątkę, a mimo wielu podobnych przedsięwzięć i stowarzyszeń działających w okolicy, do akcji przystąpiło 30 osób. Prowadzono grupowe  treningi, a finał miał nastąpić podczas wspólnego startu wszystkich uczestników zajęć w zawodach na dystansie maratonu w Warszawie. Niestety sytuacja  pandemiczna pokrzyżowała te plany. Jednak zawodnicy uznali, że to nie może być koniec ich biegowej przygody i tak powstała Drużyna Miejska Biegnij Oławo.

 

Do stolicy nie pojechali, jednak postanowili pobiec w swojej miejscowości. Zorganizowali więc zawody na dystansie maratonu oraz półmaratonu na zielonych trasach Oławy. Razem z Oławskim Centrum Kultury i Sportu oraz urzędem miasta tworzyli też „Bieg Kolorów” dla dzieci, „Bieg na 4 łapach”, a także wiele innych. Stowarzyszenie organizowało też wycieczki rowerowe oraz akcje adopcyjne dla psów ze schroniska dla zwierząt. Obecnie drużyna liczy 46 osób i wciąż przybywają kolejne. Na swoim facebookowym profilu komunikują o spotkaniach oraz wspólnych wyjazdach na zawody biegowe. Docierają też do osób, które chcą wstąpić w szeregi drużyny i rozpocząć przygodę z bieganiem.

 

– Naszym sukcesem jest integracja lokalnej społeczności wokół aktywności ruchowej –  mówi członek zarządu Mariusz Jarosławski. – Drużyna jest młoda, jednak działa prężnie. Nasi  zawodnicy chętnie uczestniczą w wielu imprezach biegowych. W 2021 roku, już aż 32 osoby zapisały się na Zimowy Maraton Na Raty, który odbędzie się w Oławie i czterech innych miejscowościach. Potem wystartujemy w Zimowym Półmaratonie Gór Stołowych. Trzymamy kciuki, żeby imprezy te się odbyły i solidnie się do nich przygotowujemy.

 

Drużyna trenuje w poniedziałki i czwartki. Dodatkowe spotkania odbywają się w niektóre weekendy. Członkowie “Biegnij Oławo” starają się wyjeżdżać w góry, żeby pooddychać tamtejszym powietrzem i nie „klepać asfaltu”. Głównym trenerem grupy jest Jarosław Sztyk – “ultras” i biegacz górski, a drugim Jacek Sobas, utalentowany biegacz z Wrocławia. Na sali gimnastycznej o ogólny rozwój dba Karolina Obstój, której zajęciach core-stability podobno potrafią doprowadzić zawodników do łez. Najważniejsze jednak, że ćwiczenia pozwalają uniknąć urazów i kontuzji. Wspólne treningi wszystkim wychodzą na dobre. Niektórzy przygotowują się do startów w zawodach i osiągają świetne rezultaty, a inni biegają rekreacyjnie, przede wszystkim dla  zdrowia i własnej satysfakcji. Członkom zarządu zawsze zależy jednak na jak największej frekwencji członków drużyny podczas zawodów.

 

Oławianie mają historyczne, a także piękne widokowo tereny do biegania. Można trenować po leśnych trasach wokół “Ryczyna”, czyli dawnego grodu Ślężan. Znajdują się tam dobrze oznaczone trasy rowerowe, gdzie warto przeprowadzić trening crossowy. Dobrze jest też pobiegać w lesie w Janikowie, w którym można napotkać wojskowe bunkry. W okolicy nie brakuje także terenów pagórkowatych, które znakomicie nadają się do trenowania podbiegów.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij