Stowarzyszenie “RR Swimrun” – grupa biegowa Bochnia 5:60

swimrun 2

Rafał Kłosowski pomimo sporej nadwagi lubił doraźnie uprawiać sport, co jednak skończyło się  kontuzją kolana i koniecznością zabiegu operacyjnego. Powrót do sprawności był trudny i bolesny. W pewnym momencie postanowił morsować. Uprawiał tę aktywność razem z innymi. Kiedyś zobaczył jak jedna z koleżanek najpierw przybiegła do akwenu oddalonego o 3 km od swojego domu, a po kąpieli tak samo do niego wróciła. Rafał postanowił, że też tak będzie robił. Biegał więc na morsowanie z plecakiem. Zwrócił na siebie uwagę Ryszarda Kukli, który zaczepił go pytając o drogę na zbiórkę morsów. Tak zaczęła się ich wspólna biegowa przygoda. Pierwszym wyzwaniem sportowym był start w biegu “O pierścień Św. Kingi” w Bochni na dystansie 10 km. Razem się przygotowywali i wspólnie go ukończyli w czasie poniżej jednej godziny. Potem były inne biegi, półmaratony i maratony.

 

Pewnego dnia Ryszard obejrzał w TV wywiad z Jędrzejem Maćkowskim, który opowiadał o zawodach swimrunowych. To dyscyplina składająca się z dowolnej liczby odcinków biegowych i pływackich na przemian, czyli raz trzeba przemieszczać się lądem, a raz w wodzie. Potem namówił Rafała na wspólny start w tej formule. Obaj docenili jej zalety i właściwości terapeutyczne, szczególnie dla zdrowia psychicznego i ogólnego rozwoju organizmu. Można ją uprawiać praktycznie w dowolnym terenie, przez większą część roku. Zaczęli więc przygotowywać się do zawodów odbywających się nad Soliną i tak zakiełkowała ich swimrunowa pasja.

 

– Startujemy w różnych konfiguracjach personalnych w swimrunowych imprezach, w których nie ma kategorii wiekowych. – mówi Rafał Kłosowski. – Razem z Ewą Świgoń stawaliśmy na podium w Januszkowicach, Wiórach i Dąbrowie Górniczej.  Najbardziej emocjonującymi startami były dwie edycje eliminacji do Mistrzostw Świata organizacji Otillo w których startowaliśmy na Malcie w 2019 i 2021 roku. Szczególnie te pierwsze z Karoliną Gołaszewską, przy bardzo trudnych warunkach pogodowych i znakomitą pozycją w środku stawki są niezapomnianym przeżyciem, tak sportowych jak i mentalnym.

Rafał i Ryszard nie tylko trenują i startują w zawodach. Współtworzyli lokalną grupę biegową w Bochni, gdzie mieszkają, propagują swimrun, biegi przełajowe i górskie. Koniec końców, w 8 osób założyli Stowarzyszenie RR Swimrun. Prowadzą otwarte treningi biegowe i ogólnorozwojowe, gdzie regularnie trenuje ok. 35 zawodników, w tym także dzieci. Starają się, żeby atmosfera była rodzinna. W okolicach Bochni najczęściej można ich spotkać w Lesie Kolanowskim, Puszczy Niepołomickiej i na  miejscowym stadion MOSiR-u. Wszystkich chętnych zapraszają na wspólne treningi

 

Współpracują z Klubem Sportowym ”H20 Bochnia” i Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Oraz Dzieciom i Młodzieży “Auxilium” przy organizacji  Charytatywnego 24-godzinnego Biegu Górskiego “UZBORNIA 24” w Bochni. W 2022 roku wspólnie z Lasami Państwowymi zrealizowali projekt otwartych treningów biegowych w Lesie Kolanowskim, oraz konkurs fotograficzny. Na facebooku prowadzą profil pod nazwą Stowarzyszenie “RR Swimrun” – grupa biegowa Bochnia 5:60. Ten ostatni człon wymyślił Rafał, a nawiązuje do tempa jakim biegła jedna z koleżanek podczas pewnego treningu. Profil prowadzi wraz z Izą Kuklą.  

 

W zawodach swimrunnowych Rafał zalicza się do czołowych zawodników w parach mieszanych w Polsce. Razem z Ryszardem lubią też startować w biegach na dystansie 10 km. Za swoje sukcesy uważają coraz większą liczbę osób, które uczestniczą w ich treningach i aktywnościach, rozpoznawalność grupy w lokalnym środowisku biegowych oraz współpracę z innymi ekipami sportowymi w Bochni, i poza nią.

 

Stowarzyszenie RR Swimrun obecnie skupia się na startach w lokalnych imprezach biegowych, gdyż chce zachęcać do uczestnictwa we wszelkiego rodzaju współzawodnictwie, które nie wymaga dużych kosztów i nie jest naznaczone wielkim blichtrem. Członkowie grupy planują też tradycyjnie starty w Cracovia Maratonie, a także Półmaratonie Marzanny i biegach towarzyszących. Oczywiście zamierzają też wziąć udział w zawodach swimrunnowych w Januszkowicach, Wiórach, Dąbrowie Górniczej oraz Stężycy. A jeżeli zdrowie i finanse im pozwolą, to być może wystartują również za granicą.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij