Trashmageddon

trashmageddon

Bieganie daje nam wiele. Wpływa na lepsze zdrowie, dobrą kondycję, poprawia humor, a także wyzwala wiele pozytywnych cech. Można też poznać świetnych ludzi i uczestniczyć w sportowych wydarzeniach od morza, aż po góry. Bieganie również inspiruje. Na ciekawy pomysł wpadli członkowie Stowarzyszenia Wywrotka, którzy razem ze Świnoujską Organizacją Turystyczną postanowili zorganizować bieg o nazwie Trashmageddon.

 

Zawody polegają na bieganiu i zebraniu z wyznaczonego terenu jak największej ilości kilogramów śmieci w czasie 3. godzin. Takie połączenie biegania ze zbieraniem śmieci określane jako plogging zdobywa na całym świecie coraz większą popularność. Trashmageddon jest wydarzeniem organizowanym w ramach międzynarodowego programu World Cleanup Day, czyli Dnia Sprzątania Świata. Jest to już trzecia edycja zawodów. Pierwsze dwie odbyły się w Szczecinie. W 2020 roku pod Wieżą Bismarcka udało się zebrać 2. tony śmieci. Po roku Trashmageddon zawitał do Puszczy Bukowej. Uczestnicy zawodów wydobyli wtedy z lasu ponad 4. tony śmieci. To pokazuje jak bardzo ludzie zanieczyszczają lasy.

 

Tym razem organizatorzy zapraszają chętnych 24.09.2022 roku do Świnoujścia na Wyspę Wolin, a konkretnie do miejsca przy Podziemnym Mieście. Na tym terenie w latach trzydziestych ubiegłego wieku funkcjonowała niemiecka bateria artylerii nadbrzeżnej Geoben. W lesie zostały zachowane różne pozostałości po tym czasie.

 

Ze względu na warunki bezpieczeństwa organizatorzy ustalili limit 50 uczestników. Jak można przeczytać na stronie biegu “(…)Trashmageddon będzie zatem wyjątkowym i elitarnym wydarzeniem dla prawdziwych twardzieli, na których czekać będą m.in. opony, lodówki, czy kanapy pozostawione w leśnej głuszy”. Na te zawody można się jeszcze zapisywać poprzez stronę http://www.trashmageddon.pl. Co istotne udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a organizatorzy fundusze na jego organizację pozyskali z budżetu województwa zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale i wezmą udział w wycieczce po Podziemnym Mieście. Zostaną też przyznane nagrody dla trzech najlepszych kobiet i mężczyzn, którzy uzbierają największą ilość śmieci mierzoną w kilogramach.  

 

– Początkowo miały to być zwykłe zawody ploggingowe, czyli połączenie biegania ze zbieraniem śmieci – mówi Krzysztof Sowa przedstawiciel Stowarzyszenia Wywrotka. – W 2020 roku długo szukaliśmy odpowiedniego miejsca na organizację tego typu wydarzenia. Gdy dotarliśmy do lasu otaczającego szczecińską Wieżę Bismarcka, to przeżyliśmy szok. Śmieci było tam bardzo dużo. Żartobliwie stwierdziłem, że to prawdziwy trashmageddon. Pojawiły się wtedy głosy, że to nawet fajna nazwa i może by ją wykorzystać. I tak zrodził się pomysł, aby nie były to zwykłe zawody ploggingowe, tylko ekstremalne, z uwagi nie tylko na duże ilości śmieci, ale też fakt, że miejsce wydarzenia było bardzo górzyste, pełne naturalnych przeszkód jak górki, wąwozy, strumienie, z których te śmieci trzeba było wydobyć. Jak się okazało, taka formuła zawodów świetnie się sprawdziła, bo w przeciwieństwie do zwykłych akcji sprzątania lasów, tu uczestnicy rywalizują między sobą o to kto wydobędzie więcej śmieci i nikt nie boi się wybrudzić w błocie, ani zmęczyć. Wysiłek jest nawet większy niż w przypadku typowych biegów przeszkodowych, ale za każdym razem wszystkim uczestnikom towarzyszy uśmiech na twarzy i zadowolenie, bo wiedzą, że poza rywalizacją, przygodą i dobrą zabawą, zrobili też kawał dobrej roboty dla naszego środowiska naturalnego. Poza tym oprócz medali uczestnicy rywalizują również o cenne nagrody rzeczowe.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij