Tres Compañeros

tres companeros

Staszek Kutyła, Andrzej Suchowski i Marcin Ścigalski to trzej biegacze z Niepołomic, którzy założyli Fundację o nazwie Tres Compañeros. Swoją przygodę biegową rozpoczęli w latach 2014-15 trafiając do Stowarzyszenia “Niepołomice Biegają”, pod skrzydła trenera  Ilyi Markova. Uważają, że bieganie jest wspaniałym sposobem na zdrowie i kondycję fizyczną, oraz okazją do poznawania fantastycznych miejsc i ludzi.

 

– Założyliśmy Fundację Tres Compañeros z jasno artykułowanym celem: wyciągamy ludzi z domu, promujemy sport i aktywność fizyczną na powietrzu i łonie natury – mówią. – Nazwa naszej grupy jest taka, ponieważ każdy z nas czuje “chemię” do latynoamerykańskiego, czy też hiszpańskiego stylu bycia. Oprócz organizacji zawodów przy Fundacji działa Sekcja Biegów Górskich, posiadająca licencję PZLA i zrzeszająca wielu czołowych zawodników w tej dyscyplinie sportu.

 

Tres Compañeros organizują biegi o niekonwencjonalnych nazwach. W grudniu odbędzie się “Bunt Mikołajów”, a wcześniej można było wziąć udział w zespołowym City Crossie “NiepoPuszczę”, “Biegu Żupnym”, “Błoniach Dobrej Energii”, “Nocnej Pomroce”, “Strategicznej Rozgrywce”, “Szybkim Zwiadzie”, czy też “Zdradzieckim Crossie”. Żartobliwie mówią, że te nazwy podpowiada im chyba jakiś lekko szalony “duch opiekuńczy”. Frekwencja na tych sportowych wydarzeniach oscyluje w granicach 100-300 osób i ciągle wzrasta, co daje im motywację i nadzieję na dalszy rozwój.

 

Inicjatywy promujące sport cieszą się przychylnością lokalnego samorządu: Miasta i Gminy Niepołomice oraz Powiatu Wielickiego. To bardzo pomaga w uzupełnieniu środków finansowych, a często wręcz umożliwia zorganizowanie imprezy na akceptowalnym poziomie, mierzonym wyłącznie stopniem satysfakcji i zadowolenia uczestników. Ważne jest to, żeby cel zawodów został zrealizowany i kolejne osoby “złapały” sportowego bakcyla.

 

Organizatorzy starają się, aby formuła zawodów była urozmaicona. Trasy prowadzą po szybkich i crossowych terenach Ziemi Niepołomickiej. Zawody odbywają się za dnia oraz nocą przez cały rok. Często goszczą w centrach miast, czy to u siebie, czy też na zaproszenie innych. Jeśli tylko jest taka możliwość, to również w ramach przedsięwzięcia odbywają się biegi dla dzieci na dystansach od 100 do 1000 m. Startuje wtedy sumarycznie nawet kilkadziesiąt osób. Znacznie częściej Tres Compañeros stawiają na starty rodzinne w ramach ogólnych zawodów. Czy to w imprezach biegowych, czy też rowerowych, starają się maksymalnie obniżyć limit wieku uczestników dopuszczając do startu dzieci wraz z rodzicami, co doskonale się sprawdza.

 

– Nie ograniczamy się do biegów, staramy się łączyć zawody biegowe z rowerowymi mając na uwadze dotarcie do większej grupy osób – przekonują. – Niepołomice to przepiękne, małe miasteczko, przytulone z jednej strony do puszczy, z drugiej otoczone wstęgą Wisły. Mamy tutaj wspaniałe tereny do uprawiania sportu i różnorodnej aktywności na powietrzu. Jeśli połączymy to z bazą noclegową, gastronomiczną i sporą ilością miejsc parkingowych, dostaniemy idealne warunki organizacji imprez. Nie śledzimy poczynań innych miejscowości, ale nie odbiegniemy chyba daleko od prawdy reklamując nasze miasto jako jedną z najlepiej “zaopiekowanych” sportowo, kulturalnie i “lifestyle’owo” miejscowości w kraju. Tutaj cały czas coś się dzieje. My ze swoimi zawodami chcemy jedynie wpasować się w ten klimat, proponując kameralne, często połączone z odkrywaniem okolicy imprezy. Naszym najważniejszym atutem jest jednak to, że staramy się tak wybrać formułę, dystans, czas i miejsce, aby zawody były dostępne dla każdego.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij