Zabiegany Wołomin

Praca Dla Biegacza

Biegacze z Wołomina podczas wspólnych treningów postanowili założyć grupę, która będzie integrować lokalną społeczność. Inicjatorem był ultramaratończyk Jarosław Bąk. W 2018 roku powstał profil na Facebooku “Zabiegany Wołomin” i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. Prezentowane są tam informacje o treningach, zaproszenia do wspólnych startów, wyjazdów, porady fachowców, ciekawostki, a także relacje z biegów. Grupa  zadebiutowała na Biegu – “Nocny Marek” w Markach. Od razu z sukcesem, gdyż ekipa licząca 16 osób zajęła I miejsce w klasyfikacji drużynowej.

 

Stowarzyrzeszenie

W tym roku “Zabiegani”postanowili się sformalizować i w lutym założyli stowarzyszenie, które liczy 87 członków. Reprezentują oni swoje miasto zarówno na imprezach biegowych, jak też kolarskich i Nordic Walking. Ich barwami sa kolory czarny oraz złoty. Na zawody starają sie wyjeżdżać wspólnie nawet za granicę. Zawodnicy odnoszą w nich spore sukcesy. Drużynowo w biegach “Nocny Marek” zdobywali pierwsze i drugie miejsca. Indywidualnie “Zabiegani” często stają na podium różnych imprez.  

Grupa regularnie spotyka się na wspólnych treningach. We wtorki są to marszobiegi dla początkujących biegaczy. Następnego dnia odbywają się “Zabiegane środy dla każdego”, podczas których zajęcia prowadzone są przez profesjonalnych trenerów, jak również gości specjalnych takich jak Paweł Żuk czy Paweł Witkowski. W piątki jest “Strasznie Fajny Nocny Trening”, czyli godzina biegania po lesie w tempie konwersacyjnym. Natomiast w niedziele odbywają się dłuższe wybiegania na dystansie ok. 20 km.

 

Wydarzenie biegowe

Grupa stara się tworzyć różne wydarzenia biegowe. Organizują Bieg Andrzejkowy, a także eventy towarzyskie takie jak Bieg Bałwana, czy Bieg Marzanny, w których startują także zawodnicy Nordic Walking. W poprzednim roku tworzyli wydarzenia wirtualne. Były to “Zielona Piątka” na dystansie 5km i “Półmaraton Leśny”. Wymyślili też projekt o nazwie “Mistrz Ciułania Kilometrów” mający na celu propagowanie zdrowego stylu życia i zachęcania do aktywnego spędzenia czasu. Jest to rywalizacja przeznaczona dla biegaczy,  spacerowiczów, jak i rowerzystów polegająca na pokonywaniu jak największej ilości kilometrów. Cieszy się ona dużą popularnością. Wyniki prezentowane są na stronie www oraz facebookowym profilu stowarzyszenia.

Członkowie grupy starają się zachęcać do aktywności. W tym celu co roku organizują Europejski Tydzień Sportu dedykowany lokalnej społeczności. Wydarzenie skierowane jest do różnych grup wiekowych od dzieci po osoby dorosłe. W tym roku planowane jest na 200 osób. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych trenerów, którzy dużo uwagi poświęcają zwłaszcza najmłodszym.

  W naszej okolicy jest ponad 100 tras o różnych dystansach – mówi członkini grupy Barbara Łozak-Sereda. – Ich tracki są dostępne do pobrania i wgrania na zegarek dla każdego, kto chce tu trenować. Teren w okolicach Wołomina jest bardzo zróżnicowany, mamy sporo leśnych ścieżek, gdzie możemy przygotowywać się do zawodów. Niedaleko jest też poligon, który, jak mówi nasza biegowa koleżanka, Patrycja Bereznowska, to kuźnia biegowych talentów.

Czytaj o innych grupach biegowych

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij