Zasłabnięcie podczas biegu – jak pomóc?

pierwsza pomoc

Podczas treningów, czy też zawodów biegowych mogą nam się przydarzyć różne sytuacje. Bardzo dużo zależy też od aktualnej pogody i oczywiście ukształtowania terenu. Wysiłek, który wkładamy w pokonanie wielu kilometrów może spowodować, że organizm odmówi dalszej współpracy. Upadający nagle biegacz, to niestety nierzadki przypadek. Co robić w sytuacji, gdy widzimy że ktoś zemdlał podczas biegu?


Ważną kwestią jest, żeby nie panikować. Ktoś kto zemdlał może zaraz odzyskać świadomość. Jest to forma tzw. omdlenia łagodnego.  Jednak może też dojść do zatrzymania oddechu, a co za tym idzie również krążenia. Dlatego reakcja świadka omdlenia powinna być szybka i z ,,chłodną” głową. Jeżeli w pobliżu jest ktoś jeszcze, to warto go poinformować co się stało.  Może on np. przez telefon wezwać pomoc, lub też uczestniczyć w reanimacji poszkodowanego.


Natalia Sikora, biegaczka i studentka ratownictwa medycznego radzi, żeby najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo. Możemy też założyć rękawiczki, jeśli je posiadamy.
Oceniamy stan świadomości osoby poszkodowanej – mówi Natalia Sikora. – Głośno pytamy czy nas słyszy. Delikatnie potrząsamy za bark, ramię i obserwujemy reakcję słowną lub mimiczną na dotyk. Jeśli nie reaguje, sprawdzamy ilość oddechów w ciągu 10s: dłonią odginając żuchwę poszkodowanego do góry, drugą kierujemy czoło w dół. Oceniamy oddech zbliżając nasze ucho do ust i nosa tej osoby. Słuchamy, czujemy i widzimy jak klatka piersiowa się unosi. W ciągu 10s powinniśmy usłyszeć co najmniej 3 oddechy. Gdy jest ich mniej przystępujemy do uciśnięć klatki piersiowej i wzywamy pomoc. Jeśli poszkodowany oddycha wzywamy pomoc. Pacjenta  układamy w pozycji bezpiecznej z udrożnieniem dróg oddechowych i co 1-2 minuty ponownie oceniamy oddech. 


Natalia Sikora radzi też, żeby zwracać uwagę na długość trwania stanu nieprzytomności poszkodowanego, aby przekazać tę informację ratownikom medycznym. W sporcie do omdleń najczęściej dochodzi z przyczyny kardiogennej, zaburzeń metabolicznych (cukrzyca), zaburzeń elektrolitowych, a także zatruć. Zatem bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wezwanie pomocy. Istotne jest, żeby nie wpadać w panikę, zachować spokój i wezwać pomoc specjalistyczną, jak też skorzystać z pomocy innych uczestników biegu. Może ona bowiem  okazać się niezbędna, jeśli doszłoby do zatrzymania krążenia u poszkodowanego. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może nam się przydać nie tylko podczas treningu biegowego, ale również w czasie wykonywania swoich obowiązków służbowych w pracy.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij