Żołnierz, dziennikarz, taksówkarz. Oni powinni biegać każdego dnia

Praca Dla Biegacza

Żołnierz, strażak, pilot samolotu, policjant, dziennikarz telewizyjny, organizator eventów, dziennikarz prasowy, specjalista od PR, kadra zarządzająca w korporacjach oraz taksówkarz. Tak, według serwisu pracy Career Cast, wygląda dziesięć najbardziej stresujących zawodów na świecie w 2019 roku. Portal od lat publikuje zestawienie zawodów, w których odporność psychiczna to podstawa. Przy tworzeniu listy bierze pod uwagę 11 czynników. Są to podróże służbowe, możliwość awansu, kondycja fizyczna, warunki środowiskowe, ryzyko, wystąpienia publiczne, konkurencja, zagrożenie życia lub zdrowia, odpowiedzialność za drugiego człowieka, terminy oraz ocena publiczna.

Choć zazwyczaj analizuje się tę listę w najprostszy możliwy sposób, czyli jako zestawienie zawodów, które mogą spowodować, że szybko posiwiejemy i stracimy sporo nerwów, postanowiliśmy spojrzeć na nią w nieco innym sposób. To lista zawodów, w których regularne uprawianie biegania czy innej aktywności fizycznej przydałoby się jak nigdzie indziej.

 

Sport lekiem na „całe zło”

Parafrazując słowa kultowej piosenki niezapomnianej Krystyny Prońko sport jest lekiem na całe „zło”. Mowa oczywiście o tym, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na nasze samopoczucie, jak pozwala poradzić sobie z negatywnymi emocjami, które w czasie całego dnia mogą kumulować się w naszym organizmie. Naukowcy i lekarze wiele razy wskazywali, że ćwiczenia fizyczne tworzą pewnego rodzaju  bufor łagodzący wpływ stresu na zdrowie. Co więcej pozwalają też minimalizować ryzyko negatywnych skutków odczuwalnego stresu. Dzieje się tak dzięki temu, że aktywność fizyczna m.in. uwalnia w naszym organizmie endorfiny, co wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, poprawia samoocenę i poczucie własnej wartości. Zaczynamy w siebie wierzyć. Także na płaszczyźnie zawodowej.

Praca Dla BiegaczaKiedyś powstała bardzo interesująca książka „Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu”, w której dokładnie opisano, jak na nasz organizm wpływa stres. Kiedy nie możemy go odreagować, to on lokuje się w naszym ciele i prowadzi do wielu poważnych i przewlekłych komplikacji. Zabija kreatywność, powoduje, że boimy się odkrywać nowe, jesteśmy skłonni chodzić utartymi ścieżkami. Natomiast, kiedy jesteśmy w dobrej kondycji psychicznej, jesteśmy wypoczęci, to kreatywność się uruchamia – w rozmowie z nami wyjaśnia dr Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Jak dodaje, przedstawiciele zawodów, które znalazły się na liście CC, to pracownicy, którzy każdego dnia muszą sprostać ogromnym oczekiwanym społeczeństwa. A społeczeństwo chce bardzo dużo. Każdego dnia coraz więcej. Wymaga fajerwerków, natychmiastowego efektu WOW. Nie daje chwili wytchnienia, tylko goni, by działać na jak najwyższych obrotach. Jak to zrobić, kiedy organizm przestaje współpracować, jest coraz bardziej osłabiony, ciągły ból głowy nie pozwala trzeźwo myśleć…

– Od pracowników funkcjonowanie w takim otoczeniu wymaga niesamowitego wysiłku, ciągłego działania na najwyższych obrotach, ogromnej kreatywności. Przez co bardzo trudno jest zachować odpowiedni balans w życiu. Tym bardziej, że mamy skłonność do tego, żeby dawać z siebie jeszcze więcej, jeszcze bardziej zadośćuczynić oczekiwaniom innych. A gdzie czas na złapanie oddechu, odpoczynek? – pyta retorycznie dr Rajba.

 

Przyznaje też, że ci pracownicy, którzy znaleźli się na liście CC, w szczególności powinni sięgać po aktywność sportową. Dla swojego dobra. Jednak nie tylko oni. Jesienią 2019 Koalicja Bezpieczni w Pracy opublikowała wyniki raportu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2019”.

Praca Dla BiegaczaŹródło – Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2019, Koalicja Bezpieczni w Pracy

Okazało się, że wśród pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych 29 proc. odczuwa stres w miejscu pracy od czasu do czasu, 42. proc. często, a 14 proc. praktycznie cały czas. W sumie stres nie jest obcy aż 85 proc. z nas. Bardzo rzadko stres towarzyszy 13 proc. polskich pracowników, a zaledwie 3 proc. stwierdziło, że ich praca nie jest stresująca.

 

Skutki ekonomiczne pracy w stresie

Wiemy już jak ciągły stres, z jakim musi nieraz radzić sobie nasz organizm, wpływa na nasz organizm. Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła z kolei, jakie stuki ekonomiczne wywołuje praca w stresie.

Praca Dla Biegacza– Osoby doświadczające stresu w miejscu pracy są wyczerpane fizycznie i psychicznie. Przez co mogą częściej nie być w stanie pracować tak efektywnie i wydajnie jak wcześniej, mogą popełniać niezamierzone błędy i pomyłki, być niechętne zmianom i nowościom w pracy czy omijać przepisy, zasady bezpieczeństwa czy polecenia służbowe – wskazują eksperci PIP.

Inne negatywne skutki stresu w miejscu pracy, to większa, niż średnia liczba dni, w trakcie których pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Istnieje też ryzyko wzrostu liczby wypadków przy pracy, bowiem zmęczony i poirytowany pracownik, nie uważa, tak jak osoba w pełni „sprawna” psychicznie i fizycznie. Praca w dużym stresie prowadzi też do wypalenia zawodowego, a to problem, który już dziś – jak podają niemieccy badacze – dotyka 4,2 proc. pracowników (częściej są to kobiety). W skrajnych przypadkach stres w miejscu pracy może skutkować złożeniem przez zestresowanego pracownika wypowiedzenia.

– W ten sposób chroniczny i nie zmniejszany stres w miejscu pracy może zwiększać koszty funkcjonowania przedsiębiorstw oraz być przyczyną strat. Podejmowane w pośpiechu błędne decyzje, spadek efektywności i wydajności pracy, niezadowoleni klienci, koszty wypadków przy pracy, zastępstw nieobecnych pracowników, selekcji, naboru, szkolenia i przygotowywania zawodowego nowych pracowników lub kierowników zatrudnianych na miejsce tych, co odeszli – to tylko kilka przykładów kosztów, które mogą być spowodowane przez niepotrzebny stres w miejscu pracy – podsumowują eksperci z Inspekcji Pracy.

Potwierdzają to wyniki badania Koalicji. Dla 87 proc. badanych stres w pracy jest na tyle uciążliwym czynnikiem, że przyznali oni szczerze, iż gdyby mieli wybór, zdecydowaliby się na pracę w miejscu oferującym niższą płacę, ale lepsze warunki psychospołeczne. 

Te dane pokazują, że aktywność fizyczna równoważąca stres zawodowy jest nam na co dzień niezbędna. Bieganie to sport, który można uprawiać w różnych warunkach, o różnej porze. Nie jesteśmy zależni od obiektów sportowych, często zamkniętych w obecnych czasach. Ilość endorfin jakie daje nam regularny trening z pewnością daje pozytywne nastawienie do pracy i równoważy kortyzol związany ze stresem.

Praca Dla Biegacza

– Ogólna atmosfera wpływa nie tylko na efektywność wykonywania zadań, ale i satysfakcję pracowników, ich samopoczucie przynależności do zespołu i zdrowie psychiczne – przyznaje cytowany w raporcie Koalicji Przemysław Tomaszewski, regionalny kierownik BiOZ i Ochrony Środowiska w Lafarge w Polsce, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij