Życiowy bieg

życiowy bieg

Magda Jaroch – Lidzbarska swoją przygodę ze sportem rozpoczęła już w wieku 13 lat. Najpierw biegała samodzielnie, celem było zwykłe „odwentylowanie głowy”, a później gdy okazało się, że nieźle jej to wychodzi, trafiła pod skrzydła trenera. Spodobało jej się takie regularne podejmowanie aktywności, działanie według planu oraz treningi grupowe. Do 18 roku życia uprawiała bieganie długodystansowe oraz przez ponad rok, chód sportowy.

Ze sportem związana jest nadal. Aktualnie trenuje 6 razy w tygodniu, z czego dwa dni poświęca na mocniejsze jednostki, czyli tzw. „akcenty”. Reszta to swobodne wybiegania, gdzie tempo nie gra roli, a dodatkowym szybkościowym elementem czasami są przebieżki. Razem z kolegą założyła drużynę biegową o nazwie “Motywatornia Team”. Bardzo lubi prowadzić treningi grupowe, co daje jej wiele satysfakcji.

 

Bieganie daje wolność

 – Bieganie daje mi wolność, przyjemność i możliwość „zresetowania się” – opowiada Magda Jaroch – Lidzbarska. – Natomiast trenowanie to dla mnie satysfakcja, możliwość realizacji swoich celów oraz ciekawe doświadczenia związane z odkrywaniem i przesuwaniem własnych biegowych możliwości.

Aktywność sportowa dużo dla niej znaczy, dlatego postanowiła dzielić się z innymi swoim doświadczeniem i emocjami. Założyła na Facebooku profil o nazwie “Życiowy bieg.” Nawiązuje ona do najlepszych biegów w życiu i walki o rekordy, ponieważ taka jest motywacja Magdy do trenowania. Traktuje też o „życiowym biegu” nas wszystkich. Ma także promować pomaganie poprzez bieganie i motywować do aktywności oraz pokazywać perypetie jego autorki, ambitnej biegaczki amatorki. Zamieszcza tam też informacje o biegach charytatywnych oraz organizowanych przez siebie treningach, z których dochód przeznaczony jest na cele dobroczynne.

Magda mieszka z mężem w Chwaszczynie, ale mają też drugi dom w Szklarskiej Porębie, także dzielą swój czas pomiędzy te dwie miejscowości. Zawodowo zajmuje się profesjonalnym pomaganiem. Pracuje jako psycholog i psychoterapeuta, a także nauczyciel akademicki na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Mówi, że bieganie pomaga jej być lepszym pracownikiem i dzięki niemu jest bardziej wytrwała, odporna i pewna tego, co robi. Dla niej to po prostu odskocznia od pracy.

Odnajduje się zarówno w biegach trailowych, na podłożu asfaltowym, jak i na stadionie. Najbardziej jednak lubi startować w zawodach przełajowych z cyklu Kaszuby Biegają oraz City Trail, gdzie w 2017 roku zajęła 3 miejsce w kategorii wiekowej w bardzo mocnej stawce kobiet. Preferuje biegi na dystansie 10 km oraz maratonu .Za swoje sukcesy uważa przede wszystkim biegowy progres, rekordy życiowe oraz wysokie lokaty na zawodach. Ogromnie wartościowe są dla niej “życiówki” na dystansie półmaratonu: 1.35.19 oraz maratonu: 3.25.40.

 – Nietypową sytuacją z zawodów było otrzymanie w nagrodę za Bieg Instalatora w Bydgoszczy przenośnej mini toalety – opowiada ze śmiechem. – Z kolei nieoczekiwane zdarzenie miało miejsce podczas Firenze Marathon 2019. Ze względu na ulatniający się gaz w jednym z budynków, zmieniono końcówkę trasy biegu. Szczęśliwie wszyscy dotarli na metę w dobrym zdrowiu dzięki błyskawicznej reakcji organizatorów.

 

Ulubione trasy szutrowe

Magda biega najczęściej w Chwaszczynie, Bojanie, Gdyni Dąbrowie oraz Gołębiewie. Rozbiegania uwielbia robić w lesie oraz po polnych szutrowych drogach. Kilka razy do roku trenuje też w Szklarskiej Porębie i Jakuszycach. Lubi tam biegać na Drodze Pod Reglami, na trasie za Zakrętem Śmierci oraz po terenach leśnych.

Jej najbliższe plany skupiają się wokół jesiennego maratonu. Będzie to Berlin Marathon 2021, na który została wylosowana razem z mężem. Obydwoje mają też alternatywę w postaci wykupionego pakietu startowego na Maraton Warszawski. Marzeniem i celem Magdy jest przygotowanie się do pobicia rekordu życiowego na królewskim dystansie. Planuje też dwutygodniowy urlop w Szklarskiej Porębie, który będzie równocześnie intensywnym treningiem przed maratonem. 

 

Poznaj biegaczki i biegaczy, o których piszemy na naszym portalu

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Udostępnij