Emerytura nawet bez stażu pracy – kto może ją otrzymać?

Emerytura nawet bez stażu pracy – kto może ją otrzymać?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby móc przejść na emeryturę, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Przede wszystkim należy osiągnąć wiek emerytalny, który w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

Drugim kluczowym wymogiem jest opłacenie choćby jednej składki emerytalno-rentowej lub składki na ubezpieczenie społeczne. Może to być nawet składka odprowadzona za jeden dzień pracy – na przykład w ramach umowy o pracę albo jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Jak podkreśla ZUS, już tak krótki epizod zawodowy otwiera drogę do nabycia prawa do świadczenia emerytalnego.

Kwota świadczenia zależna od stażu i wynagrodzenia

Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od zgromadzonego kapitału emerytalnego. Oznacza to, że im dłużej pracujemy i im wyższe osiągamy zarobki, tym większe środki gromadzone są na naszym koncie w ZUS. Zakład podaje, że opóźnienie decyzji o przejściu na emeryturę o jeden rok może przełożyć się na wzrost świadczenia nawet o około 8%.

Na wysokość emerytury wpływa także tzw. średnie dalsze trwanie życia, które co roku ustalane jest przez Główny Urząd Statystyczny. Im dłuższa przewidywana długość życia osoby przechodzącej na emeryturę, tym mniejsza będzie miesięczna wysokość świadczenia.

Emerytura groszowa – możliwa po jednym dniu pracy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do nabycia prawa do emerytury wystarczy przepracowanie zaledwie jednego dnia i odprowadzenie od tego dnia wymaganej składki. W takiej sytuacji przysługuje tzw. emerytura groszowa – bardzo niskie świadczenie, które może wynosić zaledwie kilkadziesiąt groszy miesięcznie. Dotyczy to osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie posiadają wymaganego stażu pracy (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn).

W przypadku spełnienia obu warunków – wieku i minimalnego okresu składkowego – można liczyć na emeryturę minimalną. Po ostatniej waloryzacji, która miała miejsce w marcu, jej wysokość wynosi 1780,96 zł brutto.

Wyjątek: renta dla osób całkowicie niezdolnych do pracy

Prawo przewiduje również możliwość uzyskania świadczenia przez osoby, które nie miały możliwości podjęcia pracy ze względu na całkowitą niezdolność do pracy. W ich przypadku możliwe jest przyznanie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Co istotne, jej wysokość jest równa aktualnej emeryturze minimalnej, czyli również wynosi 1780,96 zł brutto.

Share