Rozwój programu elektrowni jądrowych z wykorzystaniem sześciu reaktorów AP1000 firmy Westinghouse w Polsce ma przynieść miliardy złotych PKB i tysiące miejsc pracy, wynika z nowego raportu przygotowanego dla firmy.
Raport, opracowany przez PricewaterhouseCoopers na zlecenie Westinghouse, wskazuje, że faza produkcji, inżynierii i budowy sześciu jednostek AP1000 przyniesie ponad 118,3 miliarda złotych (30 miliardów dolarów) PKB oraz ponad 120 000 osób-lat bezpośredniego zatrudnienia.
Po uruchomieniu jednostki miałyby wygenerować co najmniej 38 miliardów złotych (9,6 miliarda dolarów) PKB i wspierać rocznie 16 300 miejsc pracy.
Projekt realizowany jest przez państwową spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).
Rozpocznie się on od trzech jednostek AP1000 w Lubiatowie-Kopalino w regionie Pomorza, na północy Polski, przy czym pierwsza jednostka ma zostać oddana do użytku komercyjnego w 2033 roku.
„Wdrożenie naszej technologii AP1000 w Polsce oznacza 100-letnie partnerstwo między USA a Polską w zakresie bezpieczeństwa energetycznego,” powiedział David Durham, prezes Westinghouse Energy Systems.
„To badanie jeszcze bardziej podkreśla znaczące i długoterminowe korzyści gospodarcze, kapitałowe i klimatyczne, jakie ta technologia może przynieść dla kraju, jego mieszkańców i doświadczonej sieci dostawców.”
Wśród innych wniosków raportu jest to, że wdrożenie przyczyni się do 39-procentowego zmniejszenia emisji CO2 w porównaniu z istniejącą generacją energii, dostarczając jednocześnie energię bezemisyjną dla około 13 milionów domów – wspierając tym samym dążenie UE do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.
Projekt powinien również stworzyć wykwalifikowaną kadrę pracowników sektora jądrowego poprzez szkolenia przywódcze i partnerstwa z lokalnymi instytucjami szkolnictwa wyższego. Po uruchomieniu projekt AP1000 miałby również przyczynić się do szkolenia ponad 2400 lokalnych pracowników.
Krajowy łańcuch dostaw, który się rozwinie, powinien również umożliwić uczestnictwo w innych wdrożeniach AP1000 i takich projektach jak mikroreaktor eVinci Westinghouse’a i SMR-y AP300 w regionie, generując do dodatkowego 1,9 miliarda złotych PKB na jednostkę.
AP1000 to reaktor wodny pod ciśnieniem III+ generacji z pięcioma jednostkami już działającymi – jedną w USA, gdzie druga ma zostać uruchomiona w II kwartale 2024 roku, oraz czterema w Chinach, gdzie kolejnych osiem jest w budowie.
Oprócz Polski, planowane są również wdrożenia na Ukrainie i w Bułgarii.
Ogłoszono również wybór siedmiu polskich dostawców do wsparcia miejsca w Lubiatowie-Kopalino oraz innych projektów europejskich.
Są to Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator (Grupa Przemysłowa Baltic), Mostostal Kielce, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak i Energomontaż-Północ Gdynia.