Sieci hotelarskie intensyfikują ekspansję w Polsce

Sieci hotelarskie intensyfikują ekspansję w Polsce

Marriott International ogłosił plany rozwoju na polskim rynku i zapowiedział dodanie ponad 10 nowych hoteli w najbliższych latach. Wśród tych nowości znajdzie się debiut dwóch marek w Polsce — Le Meridien oraz Element Hotels by Westin, co zwiększy globalne portfolio Marriott o ponad 1200 pokoi.

Obecnie firma posiada 24 obiekty o łącznej liczbie ponad 4500 pokoi pod 12 markami w ośmiu miastach, takich jak Warszawa, Sopot, Kraków, Poznań, Katowice, Wrocław, Gdynia i Szczecin. Nadchodzące otwarcia mają na celu rozszerzenie obecności tej hotelowej giganta w Polsce.

Strategia ekspansji jest częścią rozwoju luksusowych, premium i ekonomicznych kolekcji Marriott w kluczowych miejscach wypoczynkowych i biznesowych w regionie Europy Wschodniej.

„Marriott International koncentruje się na rozwijaniu i dywersyfikacji swojego portfolio marek i doświadczeń w Polsce, aby sprostać silnemu popytowi na podróże w całym kraju. Dzięki naszemu atrakcyjnemu portfolio marek, światowej klasy platformie dystrybucyjnej oraz programowi podróżnym Marriott Bonvoy, kontynuujemy stymulowanie silnych możliwości wzrostu z właścicielami i franczyzobiorcami na rynku,” powiedział Jerome Briet, dyrektor ds. rozwoju, Europa, Bliski Wschód i Afryka, Marriott International.

Powód dla którego Marriott i jego konkurenci intensyfikują swoją obecność w Polsce jest jasny. Przed pandemią COVID, wzrost PKB kraju był jednym z najwyższych wśród 28 państw Unii Europejskiej. Mimo wyzwań, polska gospodarka była na drodze wzrostu w 2022 roku, chociaż, jak wszędzie, odczuwała skutki inflacji i trudniejszych warunków finansowania, według wrześniowego raportu Horwath HTL na temat rynku hotelarskiego w Polsce.

Rynek hotelarski w Polsce utrzymywał pozytywną dynamikę w 2023 roku, zgodnie z raportem. Krajowa turystyka także nabierała tempa, co przyczyniało się do wzrostu rynku hotelowego. Choć liczba noclegów w hotelach spadła w 2020 roku o 50% z 44,8 miliona do 23 milionów, w 2022 roku zanotowano wzrost o 103%. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na pobyty hotelowe, krajowe i międzynarodowe sieci hotelarskie dywersyfikują swoją ofertę i intensyfikują rozwój w kraju. Krajowe marki PHH i Dobry Hotel niemal podwoiły swoje portfolio w ciągu ostatnich trzech lat, a międzynarodowe sieci również zwiększyły liczbę swoich hoteli w Polsce.

Poza Marriott, Hilton ogłosił w 2023 roku, że podpisał umowę franczyzową z TFG Hotels na debiut marki Canopy by Hilton w Polsce. Hotel Canopy by Hilton Warszawa, którego otwarcie planowane jest na 2025 rok, znajdzie się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki oraz Centralnego Dworca Warszawskiego. Obiekt będzie zarządzany przez TFG Hotels.

Share