Zeekr z Chin zadebiutowało na NYSE po zwiększonej ofercie publicznej

Zeekr z Chin zadebiutowało na NYSE po zwiększonej ofercie publicznej

Akcje chińskiej firmy Zeekr Intelligent Technology rozpoczęły się w piątek na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, po tym jak producent pojazdów elektrycznych wycenił swoją ofertę publiczną na najwyższym poziomie oferowanego zakresu.

Debiut ten stanowi pierwsze ważne notowanie chińskiej firmy w USA od 2021 roku i będzie testem zainteresowania inwestorów takimi przedsiębiorstwami.

Będzie to również wskaźnik, który pozwoli ocenić zainteresowanie producentami pojazdów elektrycznych, których zyski zostały uszczuplone z powodu ostrej wojny cenowej w Chinach. Ta sytuacja skłoniła producentów samochodów do poszukiwania możliwości poza krajowym rynkiem.

Spadek wyceny niektórych popularnych firm w tej branży również może odstraszyć inwestorów. Rivian Automotive stracił 85% swojej wartości od czasu swojego IPO w listopadzie 2021 roku, podczas gdy Lucid Group pozostał tylko z czwartą częścią wartości, którą osiągnął, podpisując umowę z firmą blankietową wcześniej tego samego roku.

Jednakże Zeekr zwiększył swoją IPO, co wskazuje na silne zainteresowanie inwestorów. Firma sprzedała 21 milionów amerykańskich akcji depozytowych (ADS) po 21 dolarów każda, co pozwoliło zebrać 441 milionów dolarów. Wcześniej planowano sprzedać 17,5 miliona ADS w cenie od 18 do 21 dolarów za sztukę.

IPO dało Zeekr wycenę w pełni rozwodnioną, uwzględniającą papiery wartościowe takie jak opcje i jednostki akcji z ograniczeniami, na poziomie 5,5 miliarda dolarów przy górnym limicie docelowym, co jest jednak niższe od 13 miliardów dolarów uzyskanych po rundzie finansowania w ubiegłym roku.

Liczba chińskich firm, które w ostatnich latach dążyły do debiutów giełdowych w Stanach Zjednoczonych, spadła po tym, jak chiński gigant usług transportowych Didi Global został zmuszony do wycofania swoich akcji po reakcji chińskich regulatorów.

Pekin od tego czasu złagodził swoje stanowisko i w zeszłym roku wydał zestaw przepisów mających na celu reaktywację takich notowań, po tym jak amerykański organ nadzoru księgowego i Chiny rozwiązały długotrwały spór audytowy w grudniu 2022 roku.

Share