Chiński gigant produkujący baterie do pojazdów elektrycznych – Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL) – rozpoczął przyjmowanie zapisów od inwestorów na ofertę publiczną akcji w Hongkongu. Transakcja ma szansę stać się największym debiutem giełdowym na świecie w 2025 roku.
Zgodnie z dokumentem emisyjnym opublikowanym w poniedziałek, CATL planuje pozyskać do 41 miliardów dolarów hongkońskich (około 5,3 miliarda dolarów amerykańskich), jeśli oferta zostanie powiększona i w pełni wykorzystana zostanie opcja dodatkowego przydziału (tzw. greenshoe). W podstawowym wariancie emisja ma wartość maksymalnie 31 miliardów dolarów hongkońskich.
Jak informują osoby zaznajomione ze sprawą, już w pierwszym dniu oferty spółka zebrała wystarczające zainteresowanie ze strony inwestorów. Firma z siedzibą w prowincji Fujian oferuje akcje po maksymalnej cenie 263 dolarów hongkońskich za sztukę. Jest to o 1,4% mniej niż kurs zamknięcia z piątku na giełdzie w Shenzhen, ale niemal identycznie jak cena z czwartku. Cena emisyjna może zostać ustalona już we wtorek, a rozpoczęcie notowań planowane jest na 20 maja.
Oferta CATL może więcej niż podwoić dotychczasowy wolumen pozyskanych środków z debiutów giełdowych w Hongkongu w tym roku, który – według analityków Bloomberg Intelligence – może przekroczyć poziom 22 miliardów dolarów. Tak duże zainteresowanie chińskich firm rynkiem hongkońskim utrzymuje się mimo globalnych zawirowań oraz skutków polityki celnej prowadzonej przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, które doprowadziły do wstrzymania wielu debiutów w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Na wieść o ofercie, notowania akcji CATL w Shenzhen wzrosły nawet o 3,9%, wyraźnie przewyższając wzrost głównego indeksu giełdowego.
W ramach podstawowej oferty spółka zamierza sprzedać około 118 milionów akcji. Liczba ta może wzrosnąć do około 136 milionów, jeśli zostanie zastosowana opcja zwiększenia oferty o 15%. Po doliczeniu opcji greenshoe całkowita liczba oferowanych akcji może sięgnąć niemal 156 milionów.
Zgodnie z prospektem emisyjnym, tzw. inwestorzy kotwiczący (ang. cornerstone investors), którzy zobowiązali się do utrzymania akcji przez co najmniej sześć miesięcy, zadeklarowali chęć zakupu papierów wartościowych o łącznej wartości około 2,6 miliarda dolarów. Wśród nich znajdują się m.in. chiński państwowy koncern paliwowy Sinopec, Kuwejcki Urząd Inwestycyjny oraz zarządzający aktywami alternatywnymi Hillhouse Investment.