Wspólne przedsięwzięcie w zakresie recyklingu baterii do pojazdów elektrycznych w Polsce

Wspólne przedsięwzięcie w zakresie recyklingu baterii do pojazdów elektrycznych w Polsce

Elemental Strategic Metals i Ascend Elements ogłosiły utworzenie AE Elemental, wspólnego przedsięwzięcia z siedzibą w Zawierciu, Polska.

Obie firmy będą wspólnie posiadać (50/50) i operować nowo wybudowanym zakładem recyklingu baterii do pojazdów elektrycznych (EV) w Zawierciu, Polska. Zakład będzie zajmował się demontażem, rozładowaniem i rozdrabnianiem baterii EV w celu produkcji tzw. czarnej masy, która może być użyta do tworzenia nowych, zaprojektowanych materiałów do baterii EV, w tym materiału aktywnego katody (CAM) oraz prekursora katody (pCAM). Obiekt ma zdolność recyklingu do 12 000 ton metrycznych baterii rocznie, czyli około 28 000 baterii do EV rocznie.

Oba partnerzy JV zgodzili się wspólnie inwestować w masową ekstrakcję litu z czarnej masy. Możliwości ekstrakcji litu produkujące do 20 000 ton metrycznych czarnej masy rocznie rozpoczną budowę jesienią 2024 roku, aby stać się operacyjnymi w 2026 roku.

Ponadto, firmy planują rozpocząć budowę nowego, najnowocześniejszego zakładu recyklingu baterii do pojazdów elektrycznych w centralnych Niemczech. Obiekt AE Elemental w Niemczech będzie miał zdolność recyklingu do 25 000 ton metrycznych baterii rocznie, czyli około 58 000 EV rocznie.

Share